Tým primáře Petera Mojžiše provedl v havlíčkobrodské nemocnici unikátní

Tým primáře Petera Mojžiše provedl v havlíčkobrodské nemocnici unikátní operaci. Jako jediné pracoviště v republice mohou implantovat pacientům do oka nový typ čočky. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nemocnice v Brodě zbavila ženu brýlí, po unikátní operaci má v oku čočku

  • 0
Tým primáře havlíčkobrodské nemocnice Petera Mojžiše má za sebou husarský kousek: unikátní operaci oka. Jako první a jediní v republice při ní implantovali pacientce do oka nový typ čočky. Žena s ní dobře vidí i na střední vzdálenost a už nepotřebuje brýle.

"Na operaci jsem čekala jako na zázrak. Pětačtyřicet let nosím brýle, po operaci jsem sundala obvaz z oka a viděla jsem. To byl tak úžasný zážitek, to bylo něco tak nádherného," popsala třiapadesátiletá Dana Posekaná z Jihlavy.

Byla vůbec první pacientkou v republice, které lékaři implantovali do oka takzvanou trifokální čočku. Jediným zdravotnickým zařízením, které tento nejmodernější implantát může použít, je Nemocnice Havlíčkův Brod.

Ve středu Dana Posekaná podstoupila první operaci. A už ve čtvrtek ráno na jedno oko viděla naprosto bez problémů. "Přečetla jsem všechna písmenka na zkoušecí tabuli," chlubila se. Před pár dny nemohla žít bez brýlí s více než sedmi dioptriemi.

Novinka přišla z Německa

Nová čočka z Německa se na trhu objeví až příští rok. Havlíčkobrodská nemocnice s výrobcem spolupracuje a provozuje školicí centrum. Protože publikuje své výsledky v zahraničí, byla vybrána jako jedna ze třiceti nemocnic v Evropě a jako jediná v republice, kde mohou čočku vyzkoušet ještě před uvedením na trh.

Podívejte se na operaci

Díky trifokální čočky se lidé mohou obejít bez brýlí a pacient pak dobře vidí i na střední vzdálenost, třeba na počítačový monitor.

Novou čočku do oka Dany Posekané vpravil primář Peter Mojžiš. Operace se dělala pod lokálním umrtvením, trvala asi čtvrt hodiny. Pro lékaře to nebyl složitý zákrok.

Novinkou pro Mojžiše byla manipulace se samotnou čočkou, která je umístěna v roztoku v malé plastové trubičce, v takzvaném monobloku.

Ten se zasadí do zavaděče a přímo odtud se vstříkne pacientovi do oka. "Vkládá se do oka, aniž bych se jí dotkl. Tím se snižuje riziko infekce," dodal Mojžiš.

Havlíčkobrodská nemocnice od výrobce získala 20 kusů čoček. Fyzicky v nemocnici nejsou. "Zhotovují se v Německu každému pacientovi na míru. Pacient nejprve absolvuje vyšetření, na jehož základě je mu čočka objednána, a za 72 hodin je možno ji implantovat," uvedla mluvčí nemocnice Petra Černo.

Zákrok není vhodný pro každého pacienta se špatným zrakem. Podle primáře jej může podstoupit ten, kdo má v pořádku rohovku, neprodělal vážnou operaci očí a nemá závažné onemocnění sítnice.

Zároveň se musí na operaci finančně podílet. Hradí pouze čočku, výkon ho nic nestojí. Čočka zatím přijde na 16 tisíc korun. Až za rok vstoupí na trh, může se cena lišit.