Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Nemocnice Jihlava

Cizinci dluží za léčbu na Vysočině téměř milion korun, vymáhání se nedaří

  • 2
O stovky tisíc korun navíc by mohly mít nemocnice na Vysočině, pokud by jim cizinci uhradili všechny nedoplatky za léčbu. Ošetření pacienti s jiným než českým pasem dluží nemocnicím v kraji téměř milion korun.

Problémy s vymáháním dluhů od pacientů ze zahraničí přiznávají takřka všechny špitály v kraji. Nejvyšší pohledávku vůči cizincům za léčbu má jihlavská nemocnice. Aktuálně se jedná o půl milionu korun, přičemž nejvyšší dluh 261 tisíc korun za sebou nechal pacient po dopravní nehodě.

„Velmi často se nám také stává, že cizinci jsou pojištěni u komerční pojišťovny, ale ta jim zpravidla nechce všechny výkony proplatit. Jde až o 80 procent výkonů. Jsou pak z toho nemile překvapeni,“ upozornila mluvčí jihlavské nemocnice Monika Zachrlová.

Dluhy cizinců v nemocnicích

Jihlava 500 000 Kč

Havlíčkův Brod 227 805 Kč

Pelhřimov 197 864 Kč

Třebíč 35 000 Kč

Nové Město na Moravě 13 000 Kč

Celkem 973 669 Kč

Zdroj: jednotlivé nemocnice

Špitálu v Třebíči dluží zahraniční pacienti za loňský rok celkem 35 tisíc korun. „Z toho nejvyšší částka činí 29 000 korun, a to za porod císařským řezem bulharské občanky projíždějící přes naše území z Bulharska do Belgie,“ poznamenal za nemocnici Petr Palovčík.

V Havlíčkově Brodě vzpomínají na případ, který se stal už před lety. Že i za krásu se musí platit, zřejmě nevěděla cizinka, která si tam nechala udělat plastickou operaci.

„Operace se uskutečnila, ženě jsme vystavili fakturu, jenomže ona se mezitím sebrala a odjela zpět do své rodné vlasti. Následně jsme měli veliký problém od ní ty peníze získat. Jednalo se asi o 30 tisíc korun,“ popsala případ mluvčí havlíčkobrodské nemocnice Petra Černo.

Od té doby je už brodské zdravotnické zařízení opatrnější. „Pokud jde o takto plánované operace, které si pacienti stejně hradí sami, musí ještě před operací složit poměrnou částku. Zbytek doplatí až po ukončení hospitalizace,“ dodala mluvčí.

Cizince do nemocnic dovážejí nejčastěji záchranáři po autonehodách. Ve statistikách dlužníků vedou především zahraniční dělníci, kteří jsou v Česku zaměstnaní.

„Bohužel se nám občas stane, že pacient cizinec uvede k fakturačním údajům adresu, na které se trvale nevyskytuje, a tak není možno mu poštu doručit. Nebo odcestuje z republiky a fakturu neuhradí, a tudíž je pro nás částka těžce vymahatelná. Dalším problémem bývá skutečnost, že se cizinec prokáže kartičkou pojištění v dané zemi a následně se ukáže, že již není platná,“ vyjmenovala potíže Petra Černo.

,