Nový přístroj umí odsát krev přímo z rány pacienta, vyčistí jí a vrátí jí zpět

Nový přístroj umí odsát krev přímo z rány pacienta, vyčistí jí a vrátí jí zpět do jeho oběhu. Odpadá tak nutnost transfuzí, navíc je takový zákrok pro pacienta šetrnější. Ukázku v Jihlavě vedl ředitel nemocnice Lukáš Velev. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Ze špitálů zmizí dvě stě lůžek, v novoměstském zavře infekční oddělení

  • 4
Nemocnice na Vysočině čekají změny. Jejich ředitelé v pátek podepsali smlouvy s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. V budoucnu pacienty možná čeká v rámci šetření peněz jen jednodenní hospitalizace po operaci. Nejvíce lůžek ubude nemocnici v krajském městě.

Nemocnice zřizované Krajem Vysočina přijdou od Nového roku o téměř dvě stě lůžek. Vyplývá to ze smluv o poskytování zdravotní péče, které podepsali ředitelé nemocnic v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě, Pelhřimově a Novém Městě na Moravě s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP). Smlouvy mají pětiletou platnost.

O největší počet lůžek přijde jihlavská nemocnice, její kapacita se sníží z 680 na 626 postelí.

"S úbytkem se vyrovnáme. Pokud na menším počtu lůžek ošetřím víc pacientů tím, že zkrátím ošetřovací dobu a zefektivním poskytovanou péči, pak je to trend správným směrem," řekl ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Kapacita nemocnice je podle něj dostatečná. "Kdo bude potřebovat ošetření na lůžku, ten se ho dočká," dodal Velev.

Z Nového Města budou muset pacienti na infekční do Jihlavy

Asi největší změnu zaznamená nemocnice v Novém Městě na Moravě, kde se zcela zruší infekční oddělení. Nemocní s přenosnými chorobami si budou muset jezdit poležet například do Jihlavy, kde byla naopak kapacita moderního infekčního oddělení zvýšena, a disponuje jednotkou intenzivní péče.

"Důležité je, že zůstaly základní věci, které lidi potřebují častěji, jako chirurgie, interna a další. Když bych tuhle péči jako pacient potřeboval, tak si za ní budu muset holt dojet," myslí si o novince místostarosta Žďáru nad Sázavou Ladislav Bárta.

Právě žďárští novoměstskou nemocnici, vzdálenou od města asi dvanáct kilometrů, využívají.

VZP chystá i další změny

Podle šéfa regionální pobočky VZP Jiřího Kořínka nejsou změny u konce. "V plánu je zavádění jednodenní péče na lůžku. To v praxi znamená, že pacienta ráno odoperují, pohlídají do druhého dne a pokud nemá komplikace, tak ho propustí do domácího léčení. Tím se ušetří místo pro další," vysvětlil.

"Nové smlouvy zaručují zachování struktury a rozsahu zdravotní péče napříč regionem," uvedl hejtman Jiří Běhounek (za ČSSD), jenž je i místopředsedou správní rady VZP.

Na otázku, zdali bude uzavření smluv příznivější pro kraj, nebo pro VZP odpověděl: "Přínos to bude mít především pro pacienty. Původní návrhy, které vyvolaly diskuze, se podařilo usměrnit. Ve všech nemocnicích by měly zůstat všechny obory, jen ne všude v takové podobě, jakou známe dnes."

V roce 2013 budou nemocnice více uplatňovat systém společného lůžkového fondu. Týká se to například oddělení urologie v havlíčkobrodské nemocnici, jehož lůžka budou přiřazena k chirurgickým oborům. Nově byla nasmlouvána také lůžková kapacita pro rehabilitační oddělení nemocnic v Novém Městě na Moravě a Pelhřimově.

Nemocnice podle hejtmana například mohou zajišťovat péči na jednom typu oddělení pro pacienty s různými onemocněními.

"Musíme brát ohled i na demografický vývoj a lůžka akutní péče měnit na lůžka ošetřovatelská nebo sociální. Ta budeme potřebovat, protože nebudeme mít peníze na vybudování nových domovů důchodců," připomněl.