Kraj doporučí ředitelům nemocnic, aby smlouvy s pojišťovnami nepodepisovali (ilustrační snímek).

Kraj doporučí ředitelům nemocnic, aby smlouvy s pojišťovnami nepodepisovali (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Špitály na Vysočině to nepodepíší. Spojí se, aby vyjednaly lepší smlouvy

  • 0
Nová rada Kraje Vysočina řeší složitou situaci mezi ministerstvem zdravotnictví, pojišťovnami a nemocnicemi. Úředníci chtějí v republice zrušit šest tisíc lůžek. Rada ředitelům nemocnic v kraji doporučila, aby nové smlouvy s pojišťovnami nepodepisovali.

Krajské nemocnice v příštích pěti letech? Sloučená oddělení i úbytek lůžek? I o to se teď hraje. Pojišťovny chystají pro špitály v celé republice nové smlouvy, které mají platit od roku 2013.

Už nyní je jasné, že tlačí na zrušení šesti tisíc lůžek a na omezení či utlumení provozu některých nemocnic. Tento radikální krok se nemá týkat žádné z pěti krajských nemocnic na Vysočině.

Přesto se krajská rada rozhodla vyzvat ředitele, aby až do odvolání s pojišťovnami nepodepisovali žádné smlouvy o zajištění zdravotní péče od 1. ledna 2013.

Doporučení zní: nepodepisovat!

Krajská rada doporučila ředitelům pěti krajských nemocnic, aby je až do odvolání s pojišťovnami nepodepisovali.

"Budeme solidární, jedině společným tlakem můžeme dosáhnout úspěšného výsledku," upozornil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Asociace nemocnic, lékařů i pacientů se rozhodly společně vystupovat proti novým plánům.

"Když jednotně, tak samozřejmě i s námi. Pojišťovny spoléhají na individuální jednání s nemocnicemi. Domnívají se, že tak rozdrobí jednotu. Proto se chystáme ředitelům sdělit, aby do odvolání nejednali a nic nepodepisovali," upozornil hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Ředitelé se budou usnesením krajské rady řídit.

Vlna omezování lůžek se už letos v kraji konala. Například v Třebíči do konce roku ukončí slučování oddělení do větších celků.

Výsledek? Minus osmačtyřicet postelí. "Potíž je v tom, že pojišťovna přijde se smlouvou na další roky, ale my neuvidíme přílohu obsahující to, která oddělení by si představovala ještě zeštíhlit. Přitom by další redukci lůžek vyžadovala," nastínil ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál.

Časté hospitalizace

Podle ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavla Horáka se v tuzemsku příliš často hospitalizuje. I tam, kde se dá léčit ambulantně. Lékaři nesmyslně slouží přesčasy. Ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev ale upozorňuje, že pokud by se zrušilo šest tisíc lůžek, tak se Česko dostane k počtu 4,1 lůžka na tisíc obyvatel.

"A to by bylo níž než Velká Británie, o které se ví, že má lůžkový fond velmi poddimenzovaný," říká Velev.

Případné spory ministerstva, pojišťoven a nemocnic by se pacientů neměly dotknout.

"Budeme dělat vše proto, aby tomu tak nebylo," konstatoval Běhounek. Naznačil ovšem, že podle jeho informací je možné, že pojišťovny budou po Vysočině žádat redukci o další stovku nemocničních lůžek.

,