Herbert Kögler vlastní největší sbírku tkaných záložek. V úterý se s ní v...

Herbert Kögler vlastní největší sbírku tkaných záložek. V úterý se s ní v Pelhřimově zapsal do České knihy rekordů. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Za půl století shromáždil přes 1 500 tkaných záložek. Každá je originál

  • 0
Herbert Kögler má neobvyklého koníčka. Sbírá tkané záložky. Se svou sbírkou se pochlubil v Pelhřimově a zapsal se do České knihy rekordů. Vzácné historické kousky sbírá už půl století a ke dnešnímu dni jich má 1 552.

Nejstarším Köglerovým kouskem je záložka z roku 1920, nejdelší měří 61 centimetrů. Častým motivem na nich jsou především portréty slavných osobností. Raritou je nepochybně tkanina, kde je vyobrazen T. G. Masaryk.

K tomuto exponátu se váže i zajímavost, o kterou se sběratel podělil. Jeho otec byl uznávaným mistrem tkalcovského řemesla a za použití nití z pravého zlata osobně zhotovil známou stuhu přes rameno prezidenta.

Kögler v ovzduší tohoto řemesla vyrůstal odmalička, ale tím pravým impulzem mu byl nástup do zaměstnání. Tehdy mu jeho předchůdce předal sbírku tkaných záložek. Takřka bez rozmýšlení se rozhodl pokračovat v jeho odkazu.

Kromě záložek ve sbírce nalezneme i tkané kalendáře, znaky měst a spolků nebo tkané vstupenky na plesy.

„Pokud spočítáme celou sbírku včetně záložek, pak se dostaneme na neuvěřitelné číslo 3 300 kusů. Každý kus je jedinečnou prací českých ručiček. Značná část této výroby směřovala do zahraničí, to nepochybně svědčí o naší kvalitě,“ uvedl Miroslav Marek, ředitel Agentury Dobrý den, která spravuje Českou knihu rekordů.

Záložky se v dřívějších dobách vyráběly metodou děrných štítků. Nejprve bylo nutné nalézt předlohu. Umělec tedy namaloval obraz nebo použil již existující fotografii. Posléze se námět převedl do šablony o stovce bodů, podle které stroj zhotovil výsledné dílo.