Nejstarší kandidát do zastupitelstva na Vysočině devadesátiletý Ctibor Škorpík z Myslibořic.

Nejstarší kandidát do zastupitelstva na Vysočině devadesátiletý Ctibor Škorpík z Myslibořic. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nejstarší kandidát na Vysočině chce pomáhat rozvíjet Myslibořice

  • 0
Ctiborovi Škorpíkovi z Myslibořic na Třebíčsku byste hádali kolem sedmdesátky. Má však rovných 90 let. A pyšní se tím, že je z téměř šestnácti tisíc kandidátů do komunálních voleb na Vysočině tím nejstarším. Věk si příliš nepřipouští. "Rád bych svými nápady a podněty pomohl rozmachu obce," říká.

"A v žádném případě na mě nemusíte mluvit hlasitě. Klidně můžete šeptat. Sluch mi slouží výborně. I paměť," zasmál se sympatický penzista, který je na kandidátce s názvem Diakonie je součástí Myslibořic.

Myslibořický Domov odpočinku ve stáří, kde Škorpík žije, patří diakonii Českobratrské církvi evangelické. Sídlí v pěkném zámku s velikým parkem. Vesnice má zhruba sedm stovek obyvatel. V samotném domově pobývá 132 klientů. A jelikož je domov součástí myslibořického dění, založili tu letos poprvé vlastní kandidátku.

Do zastupitelstva kandiduje ze sedmého místa

Jak se na ni dostal Ctibor Škorpík? Kandidátů je devět, penzistovi Škorpíkovi patří sedmé místo. "Nepovídejte. Náš vážený pan ředitel mi sliboval, že budu úplně poslední. Byl to on, kdo mi navrhl kandidaturu. Že jsem čilý a aktivní," popsal Škorpík.

"Je důležité, abych tam byl za náš domov. Já se snažím život v domově zpříjemňovat sobě i ostatním. Abychom ho měli radostný. Patrně proto jsem byl vhodným kandidátem," zahloubá se Škorpík, který je ve výboru obyvatel domova.

Nejstarší kandidát do zastupitelstva se zajímá o politiku, čte denně noviny a sleduje televizní zprávy. "Tady potřebujeme schopné lidi, kteří budou dbát na rozvoj vesnice," konstatuje Škorpík.

"Rád bych svými nápady, podněty pomohl rozmachu. Chodím hodně na procházky, mluvím s lidmi. Aktuální témata k volbám budeme zanedlouho probírat," praví Škorpík.

Jeho uskupení bude usilovat o hlasy voličů v devítičlenném zastupitelstvu společně s lidovci, ODS a sdruženími Myslibořice 2010, Za Myslibořice a Za rozvoj Myslibořic.ˇ

Zažil válku i znárodnění prodejny

Škorpík se ve svém devadesátiletém životě o politiku sice zajímal, ale aktivně se nezapojoval. Prožil totální nasazení za 2. světové války v Německu a také ve slovenské Dubnici nad Váhom. Vystudoval dvouletou obchodní školu. Po válce si zařídil vlastní prodejnu sportovních potřeb. Tu mu stát znárodnil v roce 1950. V ten samý rok se oženil s Věrou.

"Chodili jsme spolu pět let. Když jsem měl pocit, že už stojím na vlastních nohou, tak jsme se vzali. Letos v dubnu jsme oslavili 60 let společného života," prozradil činorodý penzista.

Idylka netrvala dlouho. "V roce 1952 vládl komunismus. Všechny mladé odvolali do těžkého průmyslu. Šel jsem do Královopolské strojírny. Bylo to vlastně druhé totální nasazení. Jedno za Hitlera, druhé za komunistů," mávne rukou. Podfoukl soudruhy a přes lékaře se z průmyslu dostal do kanceláře podniku Domácí potřeby, kde vydržel do důchodu. V něm je od roku 1980.

Škorpík patří v domově k nejstarším mužům. I v jiných krajích jsou na kandidátkách takto staří jedinci. Praha má nejstaršího kandidáta ve věku 93 let. Devadesátníka mají Jihočeský, Ústecký, Královéhradecký kraj. A v Jihomoravském kraji jde do voleb 102letý Stanislav Spáčil za KSČM.