Pivovarem roku je podle ankety Sdružení přátel piva humpolecký Rodinný pivovar

Pivovarem roku je podle ankety Sdružení přátel piva humpolecký Rodinný pivovar Bernard. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Nejlepší pivo vaří Bernard, jedenáctkám kraluje jihlavský Ježek

  • 17
Pivovarem roku je podle ankety Sdružení přátel piva humpolecký Rodinný pivovar Bernard. Ocenění si z rukou předsedy sdružení převzal vrchní sládek a spolumajitel Josef Vávra. Vyhlášení jediné spotřebitelské pivní soutěže u nás proběhlo v jihlavském pivovaru Ježek, který zazářil mezi jedenáctkami.

Anketa Sdružení přátel piva letos vyhlašovala vítěze v celkem dvanácti kategoriích od nealkoholických piv, přes piva desetistupňová, dvanáctky a pivní speciály, až po pivovar roku, sládka roku a pivní počin.

V kategorii nealkoholických piv obsadil první příčku stejně jako loni zástupce humpoleckého pivovaru Bernard. Jeho Bernard s čistou hlavou Jantar chutnal ze všech piv nejvíc. Stejnému výrobci navíc patřila i třetí příčka.

Nealkoholickým pivem roku je podle ankety Sdružení přátel piva Bernard s čistou hlavou Jantar. Humpolecký pivovar posbíral i dalších pět ocenění.

Nejlepší desítkou ve zdaleka nejmasověji zastoupené kategorii je Krušovická 10°. "Letošní vítězné pivo se svými chuťovými vlastnostmi vrátilo zcela jistě do své minulosti, což mu výrazně prospělo," pochválil vítěze předseda sdružení Tomáš Erlich.

Z jedenáctek slavil úspěch jihlavský Ježek. V královské kategorii dvanáctek pak první místo obsadil Svijanský Rytíř. Ten je navíc, alespoň co se celkového počtu nominačních hlasů týká, s 256 hlasy i absolutním vítězem napříč všemi kategoriemi. Za zmínku stojí i Únětická dvanáctka na třetím místě, která si odnesla i titul Skokan roku.

Hořká chuť, tmavě zlatá barva a bohatá pěna pak vynesly první příčku v kategorii Speciál roku pivu Prácheňská Perla 14% z pivovaru Protivín. Mezi polotmavými pivy kralovala stejně jako loni třináctka pivovaru Primátor z Náchoda, za nejlepší tmavé pivo si ocenění převzalo humpolecké Bernard speciální černé pivo 13%.

Pšeničné pivo pak podle konzumentů umí nejlépe v pivovaru Matuška. Z produkce minipivovaru, ve kterém pivo vaří otec a syn, zaujala porotu v této kategorii hned dvě piva a vynesla mu tak první i druhé místo.

"Recept na úspěch je dělat to co nejlépe"

Mezi minipivovary, kterých je rok od roku více, letos první příčku obsadil Klášterní pivovar Strahov. "Pro vítězství si jde již potřetí, což se zatím žádnému minipivovaru nepodařilo," komentoval Erlich.

Pivovarem roku je podle ankety Sdružení přátel piva humpolecký Rodinný pivovar
Pivovarem roku je podle ankety Sdružení přátel piva humpolecký Rodinný pivovar

V kategorii pivovarů pak Sdružení přátel piva ocenilo Rodinný pivovar Bernard. Humpolecký podnik, jehož novodobá historie sahá pouhých dvacet let do minulosti, si kromě tohoto ocenění odnesl letos i pět dalších, dvě z toho za první místo.

"Každého pivovarského vždycky pohladí, když nějakou cenu dostane. Recept na úspěch je snažit se to dělat co nejlépe. Všichni ocenění vám řeknou to samé, že je potřeba to pivo dělat poctivě," reagoval vrchní sládek a spolumajitel pivovaru Josef Vávra.

Sládkem roku je podle Sdružení přátel piva vrchní sládek pražského pivovaru U Fleků Ivan Chramosil. Svou pozici zastává již rekordních čtyřicet let (2. listopadu 2011).

Pozornost si zaslouží i poslední dvě vyhlašované kategorie - Sládek roku a Pivní počin roku. V prvně zmíněné letos porota vybrala Ivana Chramosila z pražského pivovaru U Fleků. Jako vrchní sládek působí v pivovaru již čtyřicet let, sdružení jej tak podle Erlicha ocenilo  "za celoživotní dílo ve prospěch českého piva a pivovarnictví a zachování jeho tradice."

Pivní počin roku je kategorie vyhlašovaná nepravidelně. V lonském roce v ní sdružení ocenilo mapu pivovarů v Česku, letos si je vydobyl Pavel Borowiec za časopis Pivo, Beer & Ale. "Pan Borowiec tento časopis stvořil a zároveň propagaci piva věnoval nemalé úsilí, čas a peníze," vysvětlil důvod ocenění Tomáš Erlich.

Piv v soutěži přibývá, zásluhu na tom mají minipivovary

Anketa Sdružení přátel piva o nejlepší piva, pivovary a pivovarské osobnosti je podle jeho předsedy Tomáše Erlicha nejstarší novodobou soutěží na českém pivním trhu. První vyhlášení proběhlo už v roce 1990, v současnosti je to navíc jediná spotřebitelská soutěž v zemi.

Soutěž probíhá ve dvou kolech a spojuje v sobě anketní i degustační část. V první části vybírají členové sdružení na základě kategorií své favority, vedení je pak po skončení hlasování seřadí podle oblíbenosti.

V druhé části pak piva, která se umístila na prvním až třetím místě, posuzuje omezený počet degustátorů. "To probíhá formou anonymní degustace a na její průběh dohlíží nezávislí pivovarští odborníci," vysvětlil fungování soutěže Erlich.

V anketní části letos hlasovali členové sdružení pro 298 různých značek. "Toto číslo je několik let za sebou nepřetržitě a stále vzrůstající," dodal Erlich s tím, že velký podíl na tom mají minipivovary, jejichž počet každoročně vzrůstá.