Nejbohatší vesnice na Vysočině se brzy o kus zvětší. V Petrůvkách na Třebíčsku

Nejbohatší vesnice na Vysočině se brzy o kus zvětší. V Petrůvkách na Třebíčsku už se připravují na příliv nových obyvatel. Dokončují přípravu parcel pro výstavbu rodinných domů. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Zhasínali lampy, aby ušetřili. Teď nejbohatší obec staví novou čtvrť

  • 0
Petrůvky jsou díky skládce nejbohatší vsí Vysočiny. Nyní dokončují stavbu nové čtvrti. Obec rakouského střihu je štědrá ke svým obyvatelům. Třeba i formou pracích prášků velikosti XXL či zájezdu do zoo.

Ještě před devatenácti lety byly Petrůvky téměř vybydlenou vsí, kterou jen projížděla auta. Na noc tam zhasínali veřejné osvětlení, aby ušetřili. Skládka vše změnila od základu.

Lidé se zpočátku báli jejího vybudování, pak si zvykli. Naopak s povděkem kvitovali, jak se obec mění k lepšímu. Zazněla jen jediná výtka: že kvůli skládce míří k obci více nákladních aut.

A nejbohatší vesnice na Vysočině se brzy o kus zvětší. V Petrůvkách na Třebíčsku už se připravují na příliv nových obyvatel. Dokončují přípravu parcel pro výstavbu rodinných domů.

"Skoro osmdesát procent z nich už je prodáno," potvrdil starosta Miloslav Vrlík.

Vesnice má nadstandardní příjmy od roku 1994, kdy tu vznikla skládka. Díky poplatkům za ukládání odpadu jsou dnes Petrůvky nejbohatším sídlem na Vysočině v přepočtu příjmů na jednoho obyvatele. A patří dokonce mezi špičku v celé republice.

Zasíťované parcely prodávají v Petrůvkách obálkovou metodou. Minimální cena za metr čtvereční je sto korun. Obyvatelům nové čtvrti obec plánuje postavit i sportovní areál, který budou moci samozřejmě využívat i starousedlíci.

Nejvíce zadlužené obce v Česku

Obec (kraj) Zadlužení (%)

Prameny (KV) 517,81

Janská (US) 148,98

Turovice (OC) 143,52

Nové Lublice (MS) 78,49

Loukovec (STČ) 75,53

Jizbice (STČ) 73,49

Dvory (STČ) 71,98

Nová Ves u Bakova (STČ) 71,82

Svatá Maří (JČ) 65,34

Sulislav (PL) 58,63

Jíkev (STČ) 54,51

Horní Heřmanice (VYS) 48,49

Pozn.: podíl cizích zdrojů k celkovým aktivům

Pramen: Odvětvová srovnávací analýza

Municipality společnosti Bisnode

V Petrůvkách nyní žije 85 obyvatel. Až si majitelé dvacítky nových parcel postaví nové domy, jejich počet rychle přeskočí stovku.

Obec zaplatila za přípravu stavebních pozemků necelých třicet milionů. Přivedla k nim vodu, kanalizaci, plyn a nyní staví komunikace. Petrůvky mají roční příjem kolem šestnácti milionů. Takové číslo je pro srovnatelně velké vesnice jako z říše snů. Z toho na běžný provoz jde jen menší část.

Inkasují poplatky, neplatí odpad

V Petrůvkách je příjemné žít. Kvete tam společenský život. Třeba na letošní Den matek připravili zastupitelé kulturní program a každá z maminek si kromě květin odnesla i dárek - obří prací prášek. Na konci června zajistila obec výlet pro děti do zoo Lešná.

Obec je díky skládkovým poplatkům pečlivě upravená. Už v minulosti zastupitelé rozdali stotisícové příspěvky majitelům domů, aby si opravili fasády, okna a vrata.

Místní nemusejí platit za odpad. Vedení obce myslí i na sousední vsi. Podporuje školu ve Výčapech, přispělo dobrovolným hasičům v blízkém Lipníku.

"Naši hasiči tam jezdí cvičit," vysvětlil starosta Vrlík.

V Petrůvkách si opravili i všechny kříže a památník padlých v první světové válce. Místní knihovna získala celostátní titul Knihovna roku 2010. Pořádají tam akce, při nichž se schází celá obec.

Nejbohatší však Petrůvky v Česku nejsou. Vyšší příjmy má Modrava na Šumavě, profituje z daní miliardáře Zdeňka Bakaly.

Horní Heřmanice dluží nejvíce. Jen na papíře

Nejzadluženější obec kraje, Horní Heřmanice, má nové opravenou kapličku. Obec

Na první pohled to nevypadá dobře. Horní Heřmanice na Třebíčsku byly loni přesný opak bohatých Petrůvek - byly nejzadluženější obcí kraje. Patřily i mezi dvacítku nejhorších v republice. Podle starosty Františka Kotrby je však vesnice v žebříčku pouze formálně a brzy z něj zmizí.

Seznam rizikových obcí sestavila společnost Bisnode. Zadlužená sídla se automaticky dostávají do hledáčku ministerstva financí.

"My ale nejsme moc zadluženi," odmítl starosta Horních Heřmanic. Za vším jsou podle něj dotace, které se obci podařilo získat na opravu chodníků a rekultivaci černé skládky. Celkem šlo o osm milionů korun. Akce byly rozloženy do dvou let a čekalo se, až přijdou slíbené peníze. Mezitím musely běžet nutné práce. Tím nastalo krátkodobé "rozbouření" heřmanické pokladny sahající do dvou kalendářních roků.

Obci teď podle starosty zbývá splatit pouze 300 tisíc z půjčky, díky níž spolufinancovala opravu chodníků. Peníze vrací po osmnácti tisících. "V této chvíli už nám zbývá dotáhnout jen tu skládku a bude to vyřešené," dodal František Kotrba. Zastupitelé sepsali vysvětlení ministru financí.

Černá skládka byl problém, který trval desítky let. Obyvatelé v minulosti nekontrolovaně vozili do rokle odpad. Díky dotaci se obec pustila do odstranění staré zátěže.

A starosta Kotrba už ví, jaká investice čeká obec v příštích letech. V Heřmanicích plánují novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod.

Podle společnosti Bisnode v roce 2012 ukazatel rizikového hospodaření naplnilo 79 z celkem 6 246 obcí. Část je na seznamu jen formálně, ale některé obce se splácením dluhů bojují dlouhodobě.