Od kritiků dostal rezavějící kiosek mnoho přezdívek, od výdejny lahváčů po psí...

Od kritiků dostal rezavějící kiosek mnoho přezdívek, od výdejny lahváčů po psí boudu. | foto: Martin Vokáč, iDNES.cz

Nechtěný kiosek za 1,5 milionu v Havlíčkově Brodě otevřel jen třikrát

  • 7
Měla to být třešnička v novém centru Havlíčkova Brodu. Místo toho stánek s občerstvením z Havlíčkova náměstí odpůrci vyhnali. A nevyšla mu ani poslední „štace“ v Plovárenské.

S veškerým příslušenstvím a vybavením přišel téměř na tolik jako nový menší domek. V širokém okolí lidé nenajdou dražší kiosek s občerstvením než ve sportovním areálu v brodské Plovárenské ulici. Ale na rozdíl od Brodu, jinde si mohli přes léto lidé často posedět a něco dát.

Černý kiosek s terasou, stoly, židlemi i patřičným vybavením pořídila radnice za bezmála dva miliony korun při rekonstrukci Havlíčkova náměstí. Původně stál v jeho prostředku. Jenže. Moderně vzhlížející a záměrně rezivějící objekt se odpůrcům nelíbil, a tak ho nechala radnice po dvou letech odvézt. Před očima kritiků ho „ukryla“ ke hřišti do Plovárenské ulice.

Nájem za hubičku

První dva roky zde byl pravidelně otevřen, letos už ale jen výjimečně. „S malou kolem něho chodíme s kočárkem skoro denně. Ale co si pamatuju, v létě měl kiosek otevřeno při oslavě dětského dne, a pak asi jen dvakrát. Jinak je zavřený,“ postěžoval si Petr Minařík.

Vizualizace nové podoby Havlíčkova náměstí i s kioskem v Havlíčkově Brodě.

Město sice kiosek pořídilo, jeho provoz už ale neovlivní. Po tři roky ho na letní sezonu pronajímalo soukromníkům. „Pronajali jsme ho i letos. Do soutěže se přihlásili dva zájemci, nabídku podal pouze jeden z nich,“ uvedl místostarosta Čeněk Jůzl.

Smlouvu na pronájem kiosku uzavřela s radnicí podnikatelka ze Žďáru nad Sázavou. Včetně záloh na energie městu platí 2 200 korun měsíčně. Ve stánku může prodávat od počátku června do konce října. „Je pravda, že letos měla otevřena asi jen třikrát, vždy o víkendu. Ale ono to letní počasí nebylo letos nic moc,“ říká místostarosta.

První dva roky měl stánek nájemce, který měl otevřeno pravidelně a v časech, kdy hřiště využívalo nejvíce lidí. Jenže ten už nabídku na letošní rok nepodal.

„Je mi záhadou, proč si někdo kiosek pronajímal, aby pak zůstal zavřený,“ konstatoval radní Libor Honzárek.

Právě on byl jedním z těch, kdo pořízení kiosku na náměstí prosadili a pak nelibě nesli, když většina radních podlehla petici odpůrců a nechala ho odvézt.

„Je mi líto, že kiosek musel z náměstí, a mrzí mě, že nenašel pořádné využití ani na Plovárenské. Ale od počátku jsme jeho nynější umístění brali jako provizorní řešení,“ poznamenal Čeněk Jůzl.

Stánek byl přitom nejdražší položkou ve vybavení rekonstruovaného Havlíčkova náměstí. Samotná černá „budka“ přišla na půl milionu, dvaatřicet židlí bylo ještě o nějaký ten tisíc dražší. Dřevěná terasa stála další peníze, osm stolů též nebylo zrovna levných.

A kritici kroutili hlavami nad cenou slunečníků. Osm, nad každý stůl jeden, jich vyšlo na více než 300 tisíc korun.

„Nebyla to nějaká prkna a svařené trubky. Byl to na Brod ultramoderní luxusní stánek. Dalo hodiny a hodiny práce, než se podařilo doladit všechny detaily. Byl to propracovaný kousek zapadající do historického centra,“ obhajoval tehdy investici Libor Honzárek.

„Mrzí mě, že nedostal větší šanci. Opravdu mi to je líto,“ konstatoval při odvozu stánku z náměstí i architekt Aleš Burian, který celé nové náměstí včetně vybavení projektoval. „Bohužel se kiosek stal obětí komunální politiky v Brodě, jakýmsi zástupným problémem,“ domníval se architekt.

Stoly, židle i slunečníky zmizely

Slunečníky, stoly i židle však u kiosku vydržely jen chvíli. Originální designové slunečníky nahradil svými reklamními už v době, kdy měl ještě občerstvení na náměstí v pronájmu, havlíčkobrodský pivovar. A místo drahých kulatých stolků se čtyřmi židlemi jsou teď v Plovárenské klasické dřevěné lavice - jako v každé druhé letní zahrádce.

„Stoly, židle i slunečníky jsme nakonec použili při vybavení nově zrekonstruované Radniční restaurace. Tak pěkné vybavení byla škoda nechávat přes noc u odlehlejšího hřiště pod širým nebem,“ popsal Čeněk Jůzl.

Podle Libora Honzárka byla tato sezona poslední, kdy kiosek u hřiště v Plovárenské alespoň částečně sloužil. Příští léto ho nahradí kryté občerstvení, které vznikne na terase pod špičatou střechou, v budově, kde jsou nyní toalety.

„Na stavbu jsme dostali evropské dotace a nemohli jsme v ní několik let dělat žádné úpravy. Tato lhůta skončila na konci letošních prázdnin. Chceme do příští sezony vybudovat stálé a kryté občerstvení,“ vysvětlil radní. „Mělo by se jednat o kruhový bar na středovém parketu, kolem stolky a židle,“ doplnil Čeněk Jůzl.

Co bude s „ultramoderním, luxusním“ kioskem, který přišel městskou pokladnu téměř na dva miliony, dosud není jisté. „Chtěli bychom ho umístit jinam ve městě. Mohl by být například někde u řeky, hodil by se tam. Byl udělán tak, aby evokoval loď na hladině,“ nastínil Libor Honzárek.