Páteční večer v kině patřil premiéře dokumentárního filmu Rok bez Magora o rodákovi z Humpolce. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Humpolecké kino opět ovládli esenbáci, přišli se podívat na Magora

  • 0
Kdo přišel v pátek večer do humpoleckého kina bez občanského průkazu, měl velký problém. Pětice příslušníků SNB, která přijela ve dvou žigulících s nápisem VB, zde prolustrovala snad každého příchozího. Esenbáci se snažili rozpustit i postávající mladé lidi, tak jak to za totality běžně chodilo.

Páteční večer v kině patřil premiéře dokumentárního filmu Rok bez Magora o rodákovi z Humpolce, Ivanu Martinovi Jirousovi, známém též pod přezdívkou Magor nebo Magor Jirous. Na tohoto českého básníka, publicistu a vůdčího ducha českého undergroundu přišly zavzpomínat zhruba tři stovky lidí.

Už samotné "přivítání" hostů mělo navodit atmosféru, ve které se odehrával celý večer. Před promítáním dokumentu o Magorovi Jirousovi tak diváci mohli vidět úsměvnou a zajímavou normalizační show, ve které si hlavní roli zahrál i Magorův dlouholetý přítel Oldřich Kaiser. Právě ten přiběhl na jeviště, v patách s příslušníky SNB, a když se mu je podařilo setřást, promluvil o době totality a jaké on sám zažil příhody a setkání s tehdejšími strážci zákona.

Na Magora zavzpomínali jeho nejbližší

Jelikož byl celý premiérový večer věnovaný osobnosti Magora, nemohli chybět ani další lidé, kteří s ním byli spjati. Na pódiu tak zazpívala disidentka vyhnaná komunisty do emigrace, písničkářka Dáša Vokatá, která dlouhou dobu s Magorem žila. Zahrála píseň z dob kdy společně trávili čas na statku ve Vydří, ale i song s názvem Magorův pohřeb, který složila krátce po jeho smrti.

Nechyběl zde ale ani jeho další dlouholetý přítel, legenda undergroundu, básník Pavel Zajíček společně se svou kapelou DG 307, kterou v době totality zakládal s Milanem Mejlou Hlavsou.

Ani vystoupení kapely DG 307 však v Humpolci neproběhlo úplně bez problémů. Do sálu kina opět vnikli příslušníci SNB se slovy: "Toto shromáždění není povoleno, okamžitě opusťte tento prostor!" Tato scénka měla připomenout  koncert kapely v Českých Budějovicích, při kterém byli po první odehrané písničce všichni členové zatčeni. Je to jedna ze situací, na kterou dokumentární film o Magorovi také poukazuje.

Premiéru si nenechal ujít ani Gustav Husák

Po zaznění tónů internacionály pak na pódium přistoupil opět Oldřich Kaiser, tentokrát v roli prezidenta Gustava Husáka, který ve svém opravdu autentickém a velmi vtipném projevu hřímal o rozvratnících, samozvaných, se kterými se musí zatočit, protože ti nemají v naší socialistické vlasti místo.

Pak už následovalo jen poděkování městu Humpolec za finanční podporu dokumentu Rok bez Magora a samotné premiérové promítání filmu. "Je pro nás čest, že premiéra může být právě v Humpolci. Když jsem tu před rokem natáčel, měl jsem hodně vzdálený pocit, jestli se to celé zvládne. Nakonec se to zvládlo a já jsem moc rád," řekl režisér Oliver Malina Morgenstern.

Film je zaměřen na Magorův undergroundový život a jeho tvorbu. Ukazuje příběhy úsměvné i smutné, které za svůj život prožil i třeba v kapele Plastic People of  the Universe. Jelikož byl Magor dosti kontroverzní osobností, každý si musí o něm udělat obrázek sám. Tento film tomu může napomoci.

Město Humpolec, které částečně film sponzorovalo, si dalo za podmínku, že se ve snímku objeví i něco z Magorova života v Humpolci a že premiérově se bude promítat právě zde. "Že to bude takto velkolepé a navodí to takovou atmosféru jsem vůbec netušil. Na žádném promítání už se nepoštěstí, aby měl projev prezident Husák," dodal s úsměvem starosta města Jiří Kučera.