Moderní kiosek vydržel na Havlíčkově náměstí v Brodě jen jednu sezonu.

Moderní kiosek vydržel na Havlíčkově náměstí v Brodě jen jednu sezonu. | foto: Městský úřad Havlíčkův Brod

Náměstí v Brodě už zůstane bez kiosku, radnice vyhověla nespokojencům

  • 2
Většina brodských radních vyhověla nespokojencům a už nechce na opravené Havlíčkovo náměstí dávat sezonní kiosek s terasou a občerstvením. Luxus za osm set tisíc korun zůstane ukrytý.

Výdejna lahváčů pro bezdomovce, psí bouda, brodský Prior. Nebo transformátor či kolumbárium. Lidé, kterým byl po celou loňskou letní sezonu trnem v oku, pro něj vymýšleli nejrůznější názvy.

Přitom to byl luxusní kousek z těch nejlepších materiálů, oceňován architekty, designéry, velice kladně se k němu stavěli i památkáři jinak citliví na každou drobnost. Však také vůbec nebyl nejlevnější, přišel na 800 tisíc korun.

A teď možná skončí zastrčený v areálu technických služeb. Mobilní kiosek s občerstvením, který loni stál u morového sloupu a který měl oživit nové Havlíčkovo náměstí, už radnice zpátky nechce. Po pouhé jedné sezoně, tedy zhruba čtyřech měsících provozu, podlehla tlaku části veřejnosti.

Na zrušení stánku je třeba povolení

"Důvodů je víc, ale nespokojenost obyvatel hrála jednu z těch důležitějších rolí," posteskl si radní Libor Honzárek (TOP 09). Sám byl velkým zastáncem kiosku.

Proti jeho umístění v blízkosti morového sloupu už loni v létě protestovali někteří občané. Nejaktivněji si počínal zastupitel z ČSSD Jiří Čáslavský, který sepsal petici. Svými podpisy ji podpořilo asi 260 lidí. Vadil jim vzhled stánku i jeho umístění do blízkosti morového sloupu a doprostřed náměstí.

"Jsem rád, že to tak dopadlo. Ale nejsem spokojen s tím, jak město k rozhodnutí dospělo," říká Čáslavský. Radnice totiž petici okamžitě smetla ze stolu s tím, že kiosek je součástí projektu, na nějž město získalo evropskou dotaci, a zbavit se ho tudíž nelze.

"Od regionální rady soudržnosti jsme dostali předběžný ústní souhlas kiosek na náměstí neumisťovat. Ještě čekáme na písemné potvrzení, že jeho absence na dotaci nebude mít žádný vliv. Kiosek byl totiž v neuznatelných nákladech," konstatoval nyní Honzárek.

On, stejně jako architekt Aleš Burian, který náměstí navrhoval, jsou z rozhodnutí nešťastní. "Nebyla to nějaká prkna a svařené trubky. Byl to na Brod ultramoderní luxusní stánek. Dalo hodiny práce, než se podařilo doladit všechny detaily. Byl to propracovaný kousek zapadající do historického centra," prozradil Libor Honzárek.

"Mrzí mě, že nedostal větší šanci. Opravdu mi to je líto," konstatoval Burian. "Bohužel se stal obětí komunální politiky v Brodě, jakýmsi zástupným problémem," domnívá se architekt.

Sotva si na sebe vydělal

Loni měl kiosek s veškerým vybavením, terasou, stolky a židlemi v pronájmu havlíčkobrodský pivovar Rebel. Z čistě obchodního hlediska to podle předsedy představenstva pivovaru Josefa Petrlíka ale rozhodně nebylo žádné terno. "Sotva si vydělal na provoz," pravil. "Na náměstí jsou restaurace, bistra, kavárny. Lidé chodili raději tam," dodal.

Problém byl i s toaletami, které kiosek jako restaurační zařízení musel mít. Stavět mobilní buňky na náměstí nešlo. A aby u nich konali potřebu zákazníci konkurence, se hostinští v kamenných domech na náměstí bránili.

Plocha, na níž jsou pod dlažbou připraveny veškeré sítě, tak na náměstí zůstane prázdná. Radnice její jiné využití nemá a řešit ho nejspíš ani nebude. Rozhodnutá není ani v tom, co se nyní s kioskem stane. "Uvažujeme o jeho umístění na jiná místa," pravil Honzárek.

Objevit by se mohl třeba ve sportovní areálu Plovárenská, na Kalinově nábřeží, mluvilo se i o Smetanově náměstí. "Na Plovárenskou. Tam je vždy plno lidí," navrhuje Čáslavský. Jenže od loňska tam v sezoně už jeden kiosek slouží. Podle Honzárka je možné, že luxusní kiosek zůstane zavřený v areálu technických služeb.