Jedním z těch, který se snaží o zachování objevené středověké studny a její...

Jedním z těch, který se snaží o zachování objevené středověké studny a její zvýraznění, je žďárský historik Miloslav Lopaur. | foto: Jiří Bárta, 5plus2.cz

Na žďárském náměstí našli středověkou studnu. Může z ní být atrakce

  • 1
Ten nález archeology ohromil. Na horní straně rekonstruovaného náměstí Republiky ve Žďáře nad Sázavou objevili středověkou studnu. Podle prvních odhadů pochází až ze 14. století, byla by tak nejstarší památkou ve středu města. Radní zvažují, že z ní udělají turistickou atrakci.

Nejzajímavějším objevem archeologického výzkumu při rekonstrukci náměstí Republiky je starobylá studna na "horním rynku" v místech někdejšího Špalíčku.

Kde se vzala studna?

Na horním konci náměstí Republiky ji objevili archeologové, její původ odhadují na 14. století. Na přelomu 16. a 17. století byla zasypána a později se stala součásti obvodové zdi domu č.p. 297 u Jiroušů. Dům, který byl součástí Špalíčku, padl v 70. letech 20. století při velké asanaci.

Zdroj: Regionální muzeum

Archeologové ze společnosti Pueblo ji odkryli během května. "Je překvapivě dobře zachovaná, zapuštěná do skalnatého podloží. Její odhadovaná hloubka je čtyři až šest metrů, má v průměru dva metry včetně spirálovitě kladené kamenné obruby. Pokud by se potvrdil vznik ve 14. století, šlo by o nejstarší dochovaný objekt v centru města," popisují žďárští historici Miloslav Lopaur a Stanislav Mikule. Právě zaměstnanci Regionálního muzea se o zachování kašny zasazují.

Problematika studny, která by mohla být také turistickým lákadlem, se 9. června dostala na stůl radním města, ale rozhodnutí odložili na příští jednání. Problém vyvstal s tím, že studna zasahuje do projektovaného parkoviště.

"Pověřili jsme městský úřad, aby doplnil informace o možnosti financování středověké studny z regionálního operačního programu (ROP) včetně požadavků na zpracování dané problematiky," informovala starostka Dagmar Zvěřinová.

"Počet parkovacích míst byl jedním z hodnotících kritérií pro celkový příspěvek. Naopak bychom na studnu rádi získali až sedmdesátiprocentní dotaci jako na významný prvek, se kterým se nedalo v projektu předem počítat," podotkl místostarosta Ladislav Bárta.

Ve středu už městský úřad dostal oficiální vyjádření z ROP Jihovýchod. "Souhlasí s tím, studnu zahrnou do uznatelných nákladů, na které můžeme čerpat sedmdesátiprocentní dotaci stejně jako na celé náměstí," prozradil projektový koordinátor městského úřadu Jiří Matoušek.

Zachování středověké památky si přeje i veřejnost

Studna a umístění laviček, které prostor ohraničí, zaberou nakonec čtyři parkovací místa, celkové náklady na zvelebení studny jsou odhadovány na čtyři sta tisíc. Ani úbytek parkovacích míst dotaci neohrozí. "ROP uznal výraznou historickou hodnotu studny, výše příspěvku zůstane stejná," potvrdil Matoušek.

Radní otázku zachování kašny projednají v pondělí. Trio uvolněných radních zachování studny podporuje, rozložení sil však při prvním projednání nebylo jednohlasné. "Uděláme všechno proto, aby studna zůstala zachována. V radě je situace tak půl napůl," řekl minulý pátek při zahájení Muzejní noci místostarosta Jaromír Brychta.

Samotný archeologický průzkum celého náměstí, který je stanovený zákonem, stál město přes dva miliony.

Podle historiků by středověká studna byla zpestřením rekonstruovaného náměstí a také symbolickým prvkem, protože voda a studna je pojítkem v dějinách města. Jeho vývoj zásadně ovlivnil žďárský cisterciácký klášter Studnice blahoslavené Panny Marie. "Tamní mariánskou studnici měl na své pečeti klášterní konvent, od nějž se studna dostala také do znaku města," připomínají Lopaur a Mikule.

Zachování středověké kašny podporují i lidé na sociálních sítích a pro společné prohlášení se rozhodli minulý čtvrtek účastníci panelové diskuse o architektuře a veřejném prostoru ve Žďáře. "Společně vyjadřujeme podporu zachování a zpřístupnění nově nalezené historické studny ze 14. století, aby zůstala zachována budoucím generacím Žďáráků a stala se neoddělitelnou součástí horní části náměstí Republiky," stojí v prohlášení iniciativy Žijeme Žďárem, které adresovali radním.

Občané města jsou v případě problémů s financováním dokonce připraveni zahájit veřejnou sbírku. Objevenou studnu chtějí zachovat podobně, jako se to povedlo například v centru Havlíčkova Brodu.