Výřez z celooblohového snímku bolidu EN091214 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou na stanici české bolidové sítě na hvězdárně ve Veselí nad Moravou. Bolid letí ze severu na severozápad. Na snímku je vidět, jak záře bolidu osvětlila oblohu, která tak dostala nazelenalý nádech. | foto: Astronomický ústav AV ČR

Astronomové našli na Žďársku druhý kus meteoritu, sedmkrát větší

  • 3
Astronomové našli další úlomek meteoritu, který v prosinci spadl na Vysočinu. S 41 gramy váhy se zatím jedná o jeho největší kus. Ležel na poli nedaleko Vatína u Žďáru nad Sázavou. Zaoblený černý kámen se nacházel takřka přesně v místě, které astronomové vypočítali.

Členové Astronomického ústavu Akademie věd České republiky využili oblevy a po úlomcích meteoritu pátrají dál. Štěstí se na ně usmálo v pondělí před polednem. Na poli u Vatína našli zatím největší úlomek.

Úlomek meteoritu, který v prosinci spadl na Vysočinu (13. ledna 2014)

„Je asi sedmkrát větší a těžší než první nalezený úlomek,“ uvedl šéf pátracího týmu, astronom Pavel Spurný. „Má tvar podobný čtyřbokému jehlanu, každá ze stran má zhruba tři centimetry. Váží 41 gramů,“ prozradil Spurný.

Podle České televize úlomek po asi dvaceti minutách hledání nalezl Tomáš Henych. „Má aerodynamický tvar, jak je obroušený vzduchem, a černou kůrku, jak se zahřál při průletu atmosférou,“ popsal kámen pro ČT nálezce. Fotografii nálezu zatím astronomové neuvolnili.

„Jsme si téměř stoprocentně jisti, že se skutečně jedná o další část bolidu, který na zem dopadl 9. prosince. Provedeme základní analýzu a další zkoumání, které by nám to mělo potvrdit,“ konstatoval Pavel Spurný.

Hledání nekončí, soustředí se do míst dopadu středních úlomků

Nález druhého úlomku potvrdil přesnost výpočtů astronomů. Ti už po průletu bolidu určili místa, kde by měly úlomky dopadnout. Tento se podle ČT našel jen deset metrů od vypočteného bodu.

Podle Spurného však tímto nálezem hledání neskončí. „Úlomků dopadlo mnoho. Budeme hledat dál v přehledných místech, jako jsou pole a louky,“ pravil. Pátrání se podle něho nyní soustředí do oblastí, kde by se měly nacházet podobné středně velké úlomky.

První úlomek meteoritu nalezený 20. prosince na Žďársku.

První úlomek se podařilo astronomům nalézt na Žďársku 20. prosince. Jednalo se o malý kamínek o hmotnosti necelých šest gramů. (více o nálezu čtěte zde)

Jasně svítící meteor, takzvaný bolid, se na obloze objevil v úterý 9. prosince večer a díky dlouhé světelné dráze ho zaznamenaly stovky lidí. Bolid vážil při vstupu do atmosféry asi 200 kilogramů a měl průměr půl metru. Jasně svítit začal ve výšce zhruba 100 kilometrů nad Opavou.

Letěl směrem na jihozápad a postupně se rozpadal a brzdil. Podle výpočtů astronomů dopadly jeho části do pásu asi 4 kilometry širokého mezi Vírskou přehradou a Bohdalovem na Žďársku. (o dopadu meteoritu se dočtete zde)

Pád meteoritu zachytila hvězdárna ve Valašském Meziříčí:

11. prosince 2014