Jihlavskou zoologickou zahradu letos navštíví více než 300 tisíc návštěvníků. Stane se tak poprvé v její historii.

Jihlavskou zoologickou zahradu letos navštíví více než 300 tisíc návštěvníků. Stane se tak poprvé v její historii. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Vysočina zažila rekordní sezonu, přijelo nejvíc turistů v historii

  • 1
Nejistá mezinárodní situace pomohla domácí turistice. Výletní cíle a památky na Vysočině tak díky tomu zažily nejúspěšnější sezonu. Mnohá z turistických lákadel vsadila i na netradiční a speciální programy. Návštěvníky lákají i atrakce pro děti.

Jak už je dlouhá léta zvykem, nejnavštěvovanějším turistickým cílem v kraji byla i letos jihlavská zoologická zahrada. Ta překonala již v září dosavadní roční návštěvnický rekord z roku 2014, kdy do ní zavítalo 285 558 lidí. Tentokrát poprvé ve své historii přesáhla hranici 300 tisíc návštěvníků.

Návštěvnost turistických cílů na Vysočině

Počet návštěvníků v období od ledna do konce října

1. Zoo Jihlava - 300 000 (leden – září)

2. Zámek Telč - 92 740

3. Hrad Roštejn - 52 264 (leden – září)

4. Zámek Jaroměřice nad Rokytnou - 33 704

5. Hrad Lipnice - 25 665

6. Hrad Kámen - 18 014

7. Zámek v Náměšti nad Oslavou - 16 703

„Měsíce s nejvyšší návštěvností jsou tradičně červenec a srpen. Jihlavskou zoo v letošním roce navštívilo v červenci 74 357 návštěvníků a v srpnu 77 589 lidí, což jsou i nejvyšší měsíční návštěvnosti v dosavadní historii zoo,“ připomněl mluvčí zahrady Martin Maláč.

Ředitelka Eliška Kubíková se domnívá, že celková roční návštěvnost by se mohla přehoupnout přes 310 tisíc návštěvníků.

„Přiznám se, že jsem vyšší návštěvnost letos čekala. Hlavním z důvodů, proč k nám letos přišlo tolik lidí, je v první řadě výstavba nových pavilonů, které si chtěli lidé prohlédnout, ať už je to tropický pavilon, nebo nová expozice vlků. Dalším faktorem bylo počasí, které letos návštěvnosti rovněž přálo. Zima téměř žádná nebyla, takže hodně návštěvníků přicházelo i v zimních měsících. Léto pak nebylo příliš horké, což je pro návštěvu zoo také lepší. A do třetice můj osobní názor je ten, že lidé letos příliš nejezdili na zahraniční dovolené a zůstávali v tuzemsku,“ shrnula Eliška Kubíková.

Cestovní kanceláře vozí Číňany do Telče

Pozadu letos nezůstaly ani historické památky, kde turistická sezona skončila posledním říjnovým dnem. Na ty, které v kraji spravuje Národní památkový ústav, přišlo 168 812 platících návštěvníků.

„Oproti loňskému roku je to nárůst o téměř sedm procent,“ konstatuje Petr Pavelec, ředitel Územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Zároveň připomenul, že výnosy ze vstupného za toto období činí 11,7 milionu korun.

Turisticky nejvyhledávanějším historickým objektem se i v letošním roce stal s výrazným náskokem státní zámek Telč. Navíc oproti loňskému roku se jeho návštěvnost zvedla o 11 procent.

„Přálo nám počasí a lidé letos zůstávali spíš v Čechách. V této sezoně nám také víc než jindy přivážely turisty i cestovní kanceláře. Pozorujeme, že oproti předešlým rokům se zvyšuje počet turistů z Číny, kteří k nám zavítají,“ vypočítává kastelán Bohumil Norek.

Návštěvnost podle jeho názoru pomohly zvýšit i noční prohlídky nebo nově otevřená trasa v podzemí. „Velikým lákadlem byla výstava z pohádky Sedmero krkavců od režisérky Alice Nellis. Přiznávám, že to jsou hlavně dětští návštěvníci, pro které jsme většinu akcí připravovali, protože to jsou právě děti, se kterými k nám přicházejí i jejich rodiče či prarodiče,“ doplnil Norek.

Náměšť poskočila díky královskému apartmánu

Skokanem roku se může právem označovat zámek v Náměšti nad Oslavou. Ve srovnání s loňskem na něj letos dorazilo o patnáct procent návštěvníků víc. „Návštěvnost nemíváme vysokou a patnáct procent je pro nás opravdu hodně velký nárůst,“ pochvaluje si kastelán Marek Buš.

Zámek přilákal turisty zejména na prohlídky nově instalovaného depozitáře Dětský a královský apartmán. „Měli jme na to vyčleněných pět mimořádných prohlídek a každá z nich byla beznadějně vyprodaná,“ pochvaluje si kastelán. I proto plánuje, že by od příštího roku zpřístupnil depozitář veřejnosti častěji.

Vyprodané byly večerní prohlídky, jejichž součástí bylo divadelní představení. „Obecně mám pocit, že lidé chodili po památkách víc než v loňském roce,“ doplnil Buš.

Návštěvnosti pomohlo i výročí císaře Karel IV.

Právě různé doprovodné akce a mimořádné prohlídky jsou tím, na co lidé slyší a co vyhledávají. A tak kromě návštěvníků, kteří zamířili na prohlídku placených prohlídkových tras, využily další tři desítky tisíc lidí nabídky kulturních a společenských aktivit, jež v hradozámeckých areálech probíhají.

Za celou sezonu nabídly zámky a hrady spravované na Vysočině Národním památkovým ústavem okolo 160 různorodých kulturních akcí a výstav. Diváci měli možnost vidět také večerní a speciální prohlídky, divadla, koncerty, šermířská či taneční vystoupení.

„Tradiční nabídku pořadů obohatily také aktivity související se 700. výročím narození Karla IV. v rámci projektu Lucemburský rok. Zapojen do něj byl i hrad Lipnice,“ upozornila Jitka Skořepová, mluvčí Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

O starobylé hrady projevili zájem svatebčané i filmaři

Památky si ale oblíbili i novomanželé. Letos se na hradech a zámcích v kraji uskutečnilo 128 svatebních obřadů.

Hrady a zámky z Vysočiny lákaly také filmaře, včetně těch zahraničních. „Hrad Lipnice si vybrali filmaři z americké produkce k realizaci historického seriálu Knightfall (Pád rytířů),“ připomněla Skořepová.

Další štáb dorazí ještě v průběhu listopadu i do Telče, kde budou na tamním zámku vznikat záběry pro historický film Luther v česko-německé koprodukci.

„Na hrad Lipnice také zavítala vzácná návštěva - ředitel Muzea Bible v Oklahoma City, který připravuje na rok 2021 výstavu věnovanou Lipnické Bibli, památce z roku 1421,“ dodala Skořepová.

Vyšší návštěvnost než v předchozích letech mají také hrady, jež patří pod správu Kraje Vysočina. Hrad Kámen na Pelhřimovsku letos navštívilo o dva tisíce návštěvníků víc než v loňském roce. Návštěvností 52 264 lidí do září letošního roku se chlubí i hrad Roštejn na Jihlavsku.

Telčský zámek chystá opravy za čtvrt miliardy

Zámek Telč

Hrady a zámky, které jsou pod správou Národního památkového ústavu, čekají v dalších letech velké změny. V plánu jsou rekonstrukce a restaurátorské zásahy. Někde se už začalo.

Například hrad v Lipnici nad Sázavou čeká v horizontu tří let obnova Thunovského paláce, nádvoří a přístupové cesty.

„V letošním roce se začne pouze s opravou přístupové cesty, která bude stát půl milionu korun. Následovat bude obnova interiérů druhého patra paláce, jeho fasády a výměna střešní krytiny na paláci a u věží Samson a Vrátnice. Kromě přípravy podkladů pro tuto obsáhlou investiční akci probíhaly údržbové práce na Velké věži,“ popsala Jitka Skořepová, mluvčí Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.

Ještě před koncem letošního roku se začne s opravou vstupní brány zámku v Telči v hodnotě 350 tisíc korun. Ve hře je také celková revitalizace telčského zámku. Aktuálně se jedná o získání finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu ve výši 210 milionů korun.

„Plánujeme vybudování nového infocentra, chceme vylepšit turistické trasy a vybudovat úplně novou prohlídkovou trasu, která bude souviset i s tím, že chceme, aby byl na zámku umožněn i zimní provoz,“ poodkryl záměry kastelán Bohumil Norek.

Letos byla také dokončena projektová příprava na komplexní obnovu a restaurování vnitřního arkádového nádvoří a obnovu vstupního křídla zámku v Náměšti nad Oslavou, včetně restaurování renesančního arkýře.

„Teď se dokončují administrativní záležitosti, které se toho týkají. Začít s obnovou by se mělo na začátku příštího roku, hned jak to klimatické podmínky dovolí. Restaurování kamene je technologicky poměrně náročná záležitost. Vyčleněny jsou na to zatím roky 2017 a 2018. Pro návštěvníky by to mělo znamenat jenom minimální omezení,“ řekl kastelán Marek Buš.

Odhadovaná cena je 13 milionů korun.