Zatím jsou to pouze obyčejné dvousetlitrové sudy. Pod rukama Patricka de

Zatím jsou to pouze obyčejné dvousetlitrové sudy. Pod rukama Patricka de Koninga se změní v kamna. | foto: Luboš Pavlíček, ČTK

Na Vysočině vzešla z rukou holandského mistra unikátní kamna ze sudů

  • 0
Veřejné dílny hostí v těchto dnech bývalý kravín na okraji Hranic u Malče. Umělci tam ukazují techniku výroby různých "vychytávek", například historických úlů či originálních kamen ze dvou sudů. Práce vede holandský konstruktér Patrick de Koning.

Vymysleli je američtí dobrodruzi v období Zlaté horečky a i dnes by mohly být velice výhodnou alternativou v dílnách, výrobních prostorách nebo v zemědělství. Už jen pro jejich cenu a dostupnost. Řeč je o takzvaných kamnech ze sudů.

Stovky let starý nápad tento týden oprášila skupina umělců a ekologů ze sdružení Yo yo. Ve starém kravíně v Hranicích u Malče na Havlíčkobrodsku se pustila do sestrojení takového zařízení.

Zájemcům prozradí výrobní postup

"Je to velice jednoduché, když máte Patricka," směje se Givy van Belle, holandský umělec a jeden z členů sdružení. Jeho kolega Patrick de Koning se stavbou kamen ze sudů zabývá řadu let. A tento týden v rámci veřejných dílen v Hranicích u Malče ukazuje postup příchozím.

"Základem jsou dva sudy, které jsou propojeny trubkou," vysvětluje a ukazuje přitom na dva dvousetlitrové barely. "Principem je, že v obou sudech něco hoří a jeden sud navzájem ohřívá ten druhý. Uvnitř vzniká teplo o stovkách až tisíci stupních," říká Patrick de Koning.

Před staletími se takto topilo olejem. Ve spodním sudu olej hořel, uvolňovaly se plyny, které proudily do sudu vrchního. Tam se znovu i díky žáru ze spodního sudu vzňaly a hořely odděleně od samotného oleje. "Je to mnohem ekologičtější než klasická kamna a také mnohem účinnější," dodal konstruktér. Stejně tak dobře kamna ze sudu fungují na dřevo.

Pro zručnějšího tři hodiny práce

Takový kotel si může vyrobit každý kutil, navíc velice levně a rychle. "Stačí mít dva sudy, nářadí a trubku na propojení sudů," říká de Koning. "A když máte na pomoc zručnějšího člověka, je to za tři čtyři hodiny hotové," rychle ho doplňuje van Belle.

Jedny kamna konstruktéři zhotovili během odpoledne. Zda se to podařilo, se každý může do hranického kravína přijít podívat kdykoliv do konce týdne. Kamna by měla být plně funkční, v budoucnu by kravín měla vytápět.

Právě na vytopení rozlehlých prostor jsou totiž určena. Těžko s nimi půjde vytopit dům s množstvím stěn, ale obrovské místnosti, jako jsou dílny, výrobní nebo zemědělské haly, jsou pro to ideální.

Ostrý test čeká na kamna v kravíně letos v říjnu, kdy se tam uskuteční festival kapel hrajících na větrné nástroje a pochodových kapel.

Svá díla představí kutilové na sobotní slavnosti

Výroba sudových kamen je jen jednou z částí aktuálních veřejných dílen. Až do soboty je možné přijít, vždy od 11 hodin. Zájemci mohou vlastnoručně vyrobit také včelí úl - podle historických postupů. Malčský včelař Jiří Málek poradí třeba i s výrobou úlu ve tvaru knihy, který vymysleli před více než dvěma sty lety francouzští mniši.

Výsledky práce účastníci dílen představí na sobotní slavnosti. Ta začíná v 16 hodin.

Bývalý kravín na okraji Hranic chce sdružení Yo yo přebudovat v umělecké a ekologické centrum. Konat by se tu měly projekce, dílny či semináře. "Přišli jsme na něho náhodou při procházce," usmívá se Lenka Dolanová ze sdružení Yo yo. Přebudovat se ho umělci snaží druhým rokem. Již zavedli elektřinu a vodu.