Při nehodách vznikly škody za 33 milionů korun. Jednou z nejdražších byla havárie kamionu na sjezdu z dálnice D1 k odpočívadlu na 111. kilometru. Souprava se převrátila na bok a vysypaly se z ní nové mercedesy.

Při nehodách vznikly škody za 33 milionů korun. Jednou z nejdražších byla havárie kamionu na sjezdu z dálnice D1 k odpočívadlu na 111. kilometru. Souprava se převrátila na bok a vysypaly se z ní nové mercedesy. | foto: ČTK

Na Vysočině meziročně výrazně přibylo dopravních nehod. Může za to zvěř

  • 14
Na Vysočině letos výrazně přibylo dopravních nehod. Za první dva měsíce roku jich policisté evidují skoro o pětinu víc než za loňský leden a únor. O celou třetinu se zvýšil i počet těžce zraněných. Podle policie se na tom výrazně podílí střety se zvěří. Ty tvoří 20 procent všech nehod.

Od začátku letošního roku do konce února policisté na Vysočině zaevidovali celkem 622 dopravních nehod. To je o 87 nehod víc než ve stejném období loňského roku. Zároveň stoupl počet těžce zraněných na 16. Tři lidé zemřeli, 194 se jich zranilo lehce.

„Na meziročním nárůstu počtu dopravních nehod se výrazně podílí střety vozidel s lesní zvěří,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková. Počet těchto střetů za dva měsíce vzrostl na 129. Znamená to, že srážkou se zvěří byla každá pátá nehoda v kraji. Zároveň se v průměru odehrály dva takové střety za den.

Podle dopravních expertů to však není tím, že by lesní zvěře výrazně přibylo nebo ještě více zdivočela a skákala autům pod kola. Za nárůst v počtu nehod může spíš mírná zima a nedostatek sněhu. Zvířata proto i v zimním období zůstávala více aktivní.

Nejvíc nehod se ale stalo z jiných příčin. U 237 havárií za ně policisté označili nesprávný způsob jízdy, 201 nehod se stalo vinou nepřiměřené rychlosti. „U 29 nehod byl řidič pod vlivem alkoholu, dvakrát byli pod vlivem omamných a psychotropních látek,“ doplnila Čírtková.

Neviditelné chodce policisté netrestají, ale domlouvají jim

Za první dva měsíce se v kraji stalo 13 nehod s účastí chodců, jeden z nich zemřel a dalších 14 se zranilo. Nejvážnější nehoda se stala 1. února ráno v Havlíčkově Brodě, kdy dodávka na přechodu pro chodce srazila dva seniory. Muž zemřel, žena byla s velmi vážným zraněním převezena do nemocnice (více o nehodě čtěte zde). Byla to jedna ze sedmi nehod na přechodech.

Z celkových třinácti se pouze pět nehod s chodci stalo za tmy nebo za snížené viditelnosti. Policejní statistiky však neuvádí, jak viditelní chodci byli. Novela zákona, podle níž musí mít chodci jdoucí po silnici mimo zastavěné území reflexní prvky, platí až od 20. února.

Za porušení této povinnosti hrozí až dvoutisícová pokuta. Na Vysočině ale policisté za tento prohřešek zatím nikoho netrestali. „Snažíme se na chodce působit preventivně. Pokud zjistíme, že se dopustil přestupku, řešíme ho domluvou a upozorněním na novou povinnost danou zákonem,“ dodala Dana Čírtková.