Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Josef Vostárek, MF DNES

Na pohotovost se nemocní dostanou jen do osmi večer. Kraj plánuje změny

  • 0
Hejtmanství na Vysočině plánuje, že od Nového roku zkrátí ordinační dobu pohotovostí ve všech pěti nemocnicích. Nyní v nich pacienty přijímají do 22 hodin, od ledna bude na pohotovosti otevřeno do osmi večer. Důvodem je malý počet lidí, kteří večer vyhledávají ošetření.

Kraj, coby zřizovatel všech pěti nemocnic, si nechal vypracovat podrobnou analýzu vytíženosti Lékařské služby první pomoci (LSPP), tedy pohotovosti. Podle statistiky je počet pacientů ošetřených v pozdějších večerních hodinách dlouhodobě nízký.

"Ze sledování prováděných v roce 2009 vyplývá, že nejvíce pacientů navštíví pohotovost do dvaceti hodin," vysvětluje mluvčí kraje Jitka Svatošová.

Hlavním důvodem zkracování ordinační doby podle ní nejsou úspory. "Chceme efektivně využít pracovní dobu lékaře. Pokud sedí v ordinaci na pohotovosti zbytečně, je lepší jeho ordinační dobu zkrátit, aby se mohl věnovat jiným činnostem," komentuje Svatošová.

Změna vyřeší problém lékáren

Teď mohou dospělí pacienti přijít na pohotovost do 22 hodin ve všední den i o víkendu, děti do desáté večerní ve všední den, do deváté o víkendu. Po Novém roce by se měla celkově doba zkrátit ve večerních hodinách na 20 hodin.

Tím se podle Svatošové vyřeší i problém s lékárnami. Například v krajském městě totiž nefunguje non-stop lékárna a když pacient přišel na pohotovost po deváté hodině večerní, dostal sice recept, lék si už ale neměl kde vyzvednout. Všechny zdejší lékárny byly zavřené. Nemocniční funguje pouze do osmi večer.

"V každém městě, v němž funguje pohotovostní služba, je lékárna otevřena do dvacáté hodiny. Pokud by i pohotovost fungovala do této doby, může si pacient vyzvednout recept bez problémů," upozorňuje mluvčí. Samotné nemocnice se s návrhem, o jehož schválení budou krajští radní jednat 14. prosince, seznámily teprve před několika dny.

"Zatím jsme o této možnosti v nemocnici nemluvili, myslím si ale, že u nás se zkrácením ordinační doby na pohotovosti nic nezmění. Až 95 procent pacientů stejně ošetříme do osmé hodiny večerní. Ostatní mohou v akutních případech přijet buď přímo do nemocnice nebo zavolat záchranku," soudí ředitel třebíčské nemocnice Leoš Dostál.

Stejný názor má i ředitel pelhřimovské nemocnice Jan Mlčák. Ani on nemá strach, že by pacienti, kteří přijdou po uzavření pohotovosti, zůstali "na holičkách". "Pokud změny schválí rada kraje, samozřejmě je budeme respektovat. Pokud se stane, že bude někdo potřebovat akutní ošetření po ukončení ordinačních hodin na LSPP, bude mít i další možnosti – sanitku nebo nemocnici," uvedl Mlčák.