Čytřmetrový kříž na louce Budínka.

Čytřmetrový kříž na louce Budínka. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na louce Budínka se našly i ostatky policejního majora Schimka

  • 9
K ostatkům staroněmeckých usedlíků nalezeným předloni v létě na louce Budínka u Dobronína přiřazují odborníci postupně konkrétní jména. Po rodině statkáře Franze Reznika dostal informace o osudu svého otce, policejního majora, i Josef Schimek.

Devětasedmdesátiletý Josef Schimek je dalším pozůstalým z Německa, který se dozvěděl informace o svém od války pohřešovaném otci. "Genová analýza je pozitivní, byla mi doručena zpráva z Brna," potvrdil Schimek.

"I zde je shoda, stejně jako v případě otce Mitzi Grzegorekové, z 99,9 procenta," doplnil Johann Niebler, který vystupuje jako neformální zástupce německé strany v jednání s českými úřady (o otci Mitzi Grzegorekové čtěte zde).

Johann Schimek byl zabit na louce Budínka u Dobronína ve druhé polovině května 1945. Šlo zřejmě o hromadnou vraždu.

Tento muž před válkou pracoval jako policista v tehdejším Německém Šicndorfu, dnešní části Dobronína, kde byla četnická stanice pro široké okolí. Jeho syn Josef Schimek žije od konce války se svou manželkou v obci Lauf an der Pegnitz nedaleko německého Norimberku. Narodil se v Polné, jeho žena je z Pávova u Jihlavy, původem Češka.

Schimkovi žili v Cihelně

Před válkou bydlela rodina Schimkových v místní části Dobronína zvané Cihelna. "Během války byl otec jako policejní major služebně nasazen na stanici u pořádkové policie v Moravské Ostravě," uvedl Josef Schimek.

Před koncem války, počátkem roku 1945, se policista Schimek rozhodl vydat na vlastní pěst domů na Vysočinu. U rodiny v Dobroníně ho už hledali němečtí vojáci.

"Kdysi otec sloužil v Šicndorfu se svým českým kolegou a sousedem Jelínkem. A ten soused se rozhodl, že ho schová u sebe doma," připomněl Josef Schimek. Jeho otce nakonec našli až po 9. květnu 1945 revoluční gardisté a odvedli jej do provizorního vězení v Šicndorfu.

Nosil otci jídlo, jednoho dne bylo ale vězení prázdné

Josef Schimek si dobře pamatuje na okamžiky z druhé poloviny května 1945, kdy jako mladý chlapec nosil svému otci jídlo do hasičského domku v Německém Šicndorfu - tam bylo to provizorní vězení.

Jednoho dne byl arest prázdný. "Jdi domů kluku, táta tu není," slyšel tehdy malý Josef Schimek. Ta slova si bude vždy pamatovat.

Po odsunu do Německa se rodina Schimkových pokoušela přes Mezinárodní červený kříž zjistit, kde se Johann Schimek nachází. "Mé matce napsali odpověď, že jejího muže a deset dalších německých mužů odvedli Rusové," řekl Schimek.

Rodina doufala v propuštění Johanna Schimka z českého vězení a šťastné shledání. To se nestalo.

Ve druhé polovině května 1945 opilí revoluční gardisté na louce Budínka údajně zmasakrovali asi deset obyvatel německé národnosti z Dobronína a okolí.

Policejní vyšetřování odkrylo v srpnu 2010 hromadný hrob. Zatím jsou německou stranou potvrzena dvě jména ze seznamu obětí: sedlák Franz Reznik a policista Johann Schimek.

,