V hlubinném úložišti radioaktivního odpadu by mělo končit i vyhořelé palivo dukovanské jaderné elektrárny.

V hlubinném úložišti radioaktivního odpadu by mělo končit i vyhořelé palivo dukovanské jaderné elektrárny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Pod Kraví horou začne průzkum pro možné úložiště radioaktivního odpadu

  • 26
V lokalitě Kraví hora na Žďársku začne první etapa průzkumu pro trvalé hlubinné úložiště jaderného odpadu. Ministerstvo životního prostředí i napodruhé vyhovělo opakované žádosti Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Aktivisté a ekologové se budou snažit celý proces zastavit.

Průzkum má posoudit, zda lokalita, jež se nachází zhruba deset kilometrů jižně od Bystřice nad Pernštejnem, může hostit hlubinné úložiště radioaktivních odpadů.

SÚRAO rozhodnutí vítá. Průzkumné řízení bylo na Kraví hoře již jednou schváleno. Stalo se tak v květnu 2013. Po odvolání dvou nevládních organizací ale bývalý ministr životního prostředí Tomáš Podivínský rozhodnutí koncem loňského roku zrušil a vrátil k novému projednání.

Nyní ministerstvo návrhu vyhovělo znovu. „Jakmile rozhodnutí nabude právní moci, bude možné zahájit přípravné práce pro průzkum,“ uvedla mluvčí SÚRAO Tereza Bečvaříková. Osm obcí v lokalitě pak bude mít nárok na čerpání celkem 9,93 milionů korun ročně. Peníze budou vyplácené po celou dobu průzkumu.

Aktivisté čekají na písemné vyjádření, pak zváží právní kroky

Prozatím se počítá pouze s první etapou průzkumných prací. „Zahrnuje povrchové a přípovrchové měření, sondáže a odběr hornin pomocí neinvazivních metod,“ konstatovala Bečvaříková. Výběrové řízení na dodavatele geologických prací již bylo vyhlášeno.

„Po celou dobu průzkumu bude SÚRAO postupovat v souladu s platnou legislativou České republiky, umožní obcím kontrolovat svou práci a bude je o všech krocích informovat. Obce mají právo se k postupu vyjadřovat a v souladu s legislativou zasahovat,“ uvedl Jiří Slovák, ředitel SÚRAO.

„Čekali jsme, že brzy po volbách bude územní rozhodnutí vydáno. Jsme zvědaví, jak se v dokumentech vypořádali s našimi námitkami a připomínkami,“ reagoval na krok ministerstva předseda aktivistů ze sdružení Nechceme úložiště Kraví hora Martin Schenk, který nevyloučil další právní kroky.

Aktivisté se dlouhodobě snaží celý proces pozastavit. „V České republice totiž chybí jasně nastavená kritéria jak pro výběr jednotlivých lokalit, tak i pro pravomoci dotčených obcí,“ doplnil Edvard Sequens z ekologického sdružení Calla s tím, že po prostudování rozhodnutí zváží, zda proti němu podá odvolání.

Podle evropských institucí je hlubinné uložení nejbezpečnější

V ostatních šesti vytipovaných lokalitách v republice byly podány žádosti o průzkumné území pro první fázi geologických průzkumů v září 2013.

„Na všech lokalitách proběhla ústní šetření a čeká se na rozhodnutí ministerstva životního prostředí,“ poznamenala mluvčí SÚRAO s tím, že cílem je všechny lokality porovnat.

Evropské a mezinárodní instituce doporučují hlubinné úložiště jako nejbezpečnější způsob, jak naložit s radioaktivními odpady z provozu jaderných elektráren. V České republice by mělo začít fungovat v roce 2065.

Správa úložišť v současné době eviduje sedm lokalit s potenciálně vhodným žulovým podložím, které chce podrobněji prozkoumat. „Finální lokalita bude vybrána na základě detailních geologických průzkumů, technických a ekonomických studií, studie dopadů na životní prostředí a socioekonomické analýzy,“ vzkázala Tereza Bečvaříková.

,