Dvě desítky značek zmizely od silnic na Bystřicku, neznámý pachatel je i se sloupky vytrhal nebo odmontoval (ilustrační snímek).

Dvě desítky značek zmizely od silnic na Bystřicku, neznámý pachatel je i se sloupky vytrhal nebo odmontoval (ilustrační snímek). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Na Bystřicku chybí dvě desítky značek, ve sběrně je zloděj asi neprodá

  • 1
Během února z asi patnáctikilometrového úseku mezi obcemi Rovné a Štěpánov nad Svratkou zmizela dvacítka dopravních značek zmizela. Někdo je i se sloupky vytrhal nebo odmontoval. Krádeže dopravních značek jsou jen těžko pochopitelné. Výkupny kovů je totiž nesmějí přijímat.

"Jednalo se o 18 kusů dopravních značek, výstražných a informativních u silnice první třídy a o další značky u silnic nižších tříd v té samé lokalitě," sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková.

ŘSD už podalo na neznámého zloděje a vandala, který způsobil škodu za téměř 60 tisíc korun, trestní oznámení.

Podle Vápeníkové zjistili silničáři, že značky chybí, většinou nejpozději do tří dnů, protože dvakrát týdně silnici kontrolují. Hned se také škodu snažili napravit. "V tuto chvíli už jsou všechny odcizené a poničené značky nahrazeny novými," ujistila mluvčí ŘSD.

Když není značení, platí pravidlo pravé ruky

Na frekventovaném úseku se kvůli chybějícímu značení naštěstí nic nepřihodilo. Motoristé by ale měli být připraveni na to, že se podobné krádeže mohou opakovat. Pokud by totiž bourali, nemusí policie vůbec brát v úvahu, že v místě nehody chybělo značení.

"Policie by mohla v tomto případě posuzovat nehodu tak, jako by tam značení ani nikdy nebylo. Například na neznačené křižovatce měl řidič uplatnit pravidlo pravé ruky," sdělila mluvčí žďárské policie Jana Martincová.

Kam dopravní značení zmizelo, zatím policie nezjistila. Některé poničené značky nebo jejich části se našly nedaleko, v příkopu u silnice, po jiných se slehla zem.

Výkupny "staré" značky nechtějí

Možnost, že skončily ve výkupně kovů, teď policisté prověřují. Tato varianta se ale jeví trochu jako bláhovost. Značka, která se skládá z tabule, sloupku a patky, je vyrobena z pozinkovaného plechu a hliníku. O tento materiál je sice ve výkupnách zájem, ovšem za jeden kilogram pozinkovaného plechu se platí kolem čtyř korun a za kilogram hliníku 39 korun.

To znamená, že za jednu značku, která váží asi tři a půl kila, lze utržit ani ne stovku. Tedy v případě, že ji výkupna přijme. Kovošroty a výkupny na Žďársku, kterým MF DNES fiktivní "staré značky" nabídla, totiž s poděkováním odmítly.

Podle slov pracovníka žďárského kovošrotu jim kšefty tohoto druhu za vysoké pokuty nestojí. "Pokud dopravní značky, tak jedině od silničářů," reagoval předpisově pracovník, který si nepřál být jmenován. Přiznal ale, že podobné podezřelé nabídky výkupna čas od času dostává.