Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Štěpán Rosenkranz

Mizelo z brodských lesů dřevo? Čtyři posudky, čtyři různé výsledky

  • 1
V lesích patřících Havlíčkovu Brodu se v letech 2013 a 2014 ztrácelo dřevo. Škoda měla převýšit 300 tisíc korun. S takovými obviněním přišla na radnici opozice a nechala svolat mimořádné jednání zastupitelstva. Trestní oznámení město podávat nebude.

Mělo to být dlouhé, hektické a velice bouřlivé jednání. Už dopředu to avizovali někteří zastupitelé z řad vládnoucí koalice i opozice.

A skutečně tomu tak i bylo. Mimořádné jednání havlíčkobrodských zastupitelů zabralo v pondělí celé odpoledne, končilo až k večeru. Probíral se přitom pouze jediný bod – hospodaření v městských lesích.

„Oslovili nás pracovníci jedné firmy, která v lesích pro technické služby prováděla těžbu. Objevili nesrovnalosti v rozsahu těžby a v platbách, které nakonec obdrželi,“ informoval ještě před jednáním zastupitel za opoziční ANO a navrhovatel tohoto bodu Vladimír Slávka.

Podle něj měla být městu způsobena škoda přes 300 tisíc korun. Údajně mělo být prodáno méně dřeva, než bylo ve skutečnosti vytěženo. Pokud by se to prokázalo, znamenalo by to, že někdo vytěžené dřevo kradl či případně podváděl s přepravními listy a evidencí.

Policie případ odložila

Že je skutečně něco v nepořádku, radnice zjistila už před několika měsíci. Nechala zpracovat odbornou analýzu hospodaření v lesích. Další posudky vznikly na popud technických služeb i stěžující si firmy. Správce lesa dokonce zadal vypracovat znalecký posudek s kulatým razítkem. A každý vykázal něco zcela jiného.

Podle jednoho bylo vše v pořádku, další upozornil jen na drobné nedostatky. Analýza, kterou měla stěžující si firma a kterou argumentovala i opozice, tvrdila, že z lesa neznámo kam zmizelo 140 kubíků dřeva a škoda převýšila 300 tisíc korun. „Jeden audit, druhý audit, třetí audit, vzájemně se to liší. Řeší se to už půl roku, je to asi nedohledatelné,“ okomentovala situaci Martina Matějková z koaliční ODS.

Případem se už dokonce zabývala i policie a státní zastupitelství. „Rodinná firma, která v lesích těžila, aniž by to nějak s městem či technickými službami konzultovala, podala na policii trestní oznámení. Protože ho pak zopakovala ještě jednou na státním zastupitelství, hned dvakrát se to vyšetřovalo. A policie pokaždé vyšetřování odložila, protože nezjistila žádné protiprávní jednání,“ konstatoval havlíčkobrodský místostarosta Čeněk Jůzl (KDU-ČSL), v jehož gesci technické služby jsou.

Třetí trestní oznámení podá šéf komunistů

Na bouřlivém jednání zastupitelů se podání dalšího trestního oznámení snažila prosadit opozice. Našla ale jen jedenáct hlasů. V pětadvacetičlenném však bylo potřeba o dva hlasy víc. Podařilo se však prosadit změny v evidenci vytěženého dřeva a přijetí několika drobnějších opatření, spočívající například v používání jiných přepravních listů pro odvoz dřeva z lesa na pilu.

S přijetím nápravných opatření a zlepšení evidence nakonec souhlasil iniciátor celého jednání zastupitelů Vladimír Slávka.

„Mimořádné jednání splnilo účel. Jsem rád, že do budoucna bude evidence lepší a podrobnější. Já jsem s výsledkem spokojen,“ prohlásil. Dosavadní systém evidence dřeva označil za hrubě nevyhovující. Sám v lesnictví dlouhé roky pracuje.

Nad výsledkem jednání však nikterak nejásali opoziční komunisté. Ti se vehementně snažili prosadit podání dalšího trestního oznámení. Když pro něj nenašli dostatečnou podporu, přislíbil Milan Plodík, že trestní oznámení ve věci podá sám jako soukromá osoba. Je tak možné, že policie bude hospodaření v brodských lesích vyšetřovat i potřetí.