Mykologové pořádají výstavu hub v jihlavském Muzeu Vysočiny.

Mykologové pořádají výstavu hub v jihlavském Muzeu Vysočiny. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Mykologové se chlubí v jihlavském muzeu stovkami hub

  • 0
Oko každého náruživého houbaře potěší výstava, která je až do neděle v jihlavském muzeu Vysočiny. "Předpokládáme, že lidem ukážeme přes 400 druhů," hlásil Jiří Burel, místopředseda České mykologické společnosti a předseda jihlavského mykologického kroužku.

Podle Burela už ale letos hlavní houbařské žně skončily. "Houby momentálně rostou, ale více rostly v srpnu, kdy snad každý český houbař vyrazil do lesa," ví mykolog.

"Září bylo sušší a výskyt hub výrazně poklesl, přestaly růst zejména ty letní, třeba holubinky. Ty se ale i teď dají najít a na výstavě jich pár druhů máme. Naopak se zase začaly objevovat podzimní druhy jako jsou laikům často neznámé čirůvky nebo pavučince," dodal odborník.

Mykologové pořádají výstavu hub v jihlavském Muzeu Vysočiny. Mykologové pořádají výstavu hub v jihlavském Muzeu Vysočiny.

Na Vysočině lze najít i houby, které jsou zapsány v červené knize ohrožených hub. Třeba vzácný hřib borový, který ve větší míře roste právě na Vysočině i v jižních Čechách. Naopak jiné druhy na Vysočině podle Burela najdete jen těžko.

Na výstavě milovníci hub ocení také houby podobné korálovcům. "Rostou v pralesech na mohutných padlých kmenech, podařilo se je nalézt právě na Jihlavsku," ocenil zdejší lesy Burel.

Vzácností je satan

Velká část hub byla nasbíraná na Vysočině, některé druhy ale byly "importovány" z Mladoboleslavska, z teplomilných listnatých lesů. Jednou z nich je i hřib satan, který je podle Burela na tuto dobu nejzajímavějším exponátem výstavy. Jde skutečně o výstavní kousek.

"Roste v teplomilných listnáčích v červenci a srpnu a jeho nález 1. října je skutečně vzácností," poukázal Burel. "Na Vysočině jej v jehličnatém lese určitě nenaleznete," dodal. Výstava je přístupná od deváté ráno do páté hodiny odpoledne.