Scénář byl nekompromisní, muzikant se musel před natáčením hudební scény oholit. | foto: Zuzana Páchová

Gotta jsem nepotkal, říká muzikant Píša o své herecké roli

  • 1
Třešťského muzikanta a kováře Petra Píšu už neznají jen hudební fanoušci. Režisér Jan Hřebejk ho obsadil do televizní komedie Škoda lásky, ve které si zahrál i Karel Gott. Společně se ale prý na place nepotkali.

Zahrál si v komedii Škoda lásky, což je úvodní příběh stejnojmenného cyklu povídek, které vysílala Česká televize. Děj se točil kolem Karla Gotta. Jednu z jeho písní na konci zpívá tak přesvědčivě, že se do něj fanynka, která původně pronásledovala mistra, zamiluje.

Petr Píša (48)

  • Narodil se v Jihlavě, žije v Třešti.
  • Je vyučený seřizovač strojů. K hudbě si našel cestu už v dětství. První vystoupení absolvoval ve svých deseti letech – hrál na trumpetu.
  • První orchestr založil v roce 1996.
  • "Nebyl jsem sám, bylo nás v Třešti asi padesát, co hráli na dechové nástroje. Tehdy jsme tu měli orchestr při lidové škole umění, který vedl Jaroslav Novák. Od něj vzniklo hodně muzikantů, kteří se tím dodnes živí. Například známý hornista České filharmonie Jan Vobořil nebo uznávaný zpěvák, co zcestoval celý svět, Martin Mikeš," říká.
  • Je rozvedený, bezdětný.

Řeč je o Petru Píšovi, muzikantovi a kováři z Třeště.

Jak přebrat fanynku Gottovi

Píša si v komedii zahrál vousatého řidiče autobusu. Dvořil se ženě, která s železnou pravidelností atakuje dům Karla Gotta. Noblesní popová legenda si na radu svého kamaráda (Karla Šípa) jednou přizve domů dvě prostitutky doufajíc, že to jeho šílenou příznivkyni odradí.

Sestra bláznivé fanynky (Eva Holubová) pak Píšu sestře dohazuje s nadějí, že ji opravdová láska zbaví posedlosti. Závěr je pak brilantní – fanynka se nechá přemluvit a s řidičem za doprovodu sestry vyrazí na koncert. A tam vystoupí Píša se svým velkolepým hlasem a odzpívá Gottův hit. Je neodolatelný, a fanynka dá mistrovi "vale".

"Mně ta role problém nedělala, dokážu si představit, že bych se živil čímkoliv. Jediné, co bych neudělal v běžném životě, by bylo to, že bych se asi kvůli nikomu neoholil. Pokud by mě někdo nechtěl vnímat takového, jaký jsem, měl by smůlu," vysvětluje Píša.

"A další věc je, že bych nemohl žít v takovém bordelu. Nejsem sice intenzivní uklízeč, ale čeho je moc, tak toho je moc," vzpomíná na natáčení. S Karlem Gottem se během čtyř natáčecích dnů vůbec nepotkal.

"Ale potkali jsme se už dříve na různých akcích. Třeba na Tančírně byl před čtyřmi lety hlavní hvězdou, pozvali jsme ho tam jako občanské sdružení, jehož jsem předsedou," nastínil umělec. "Je to příjemný chlapík, profesionál," říká na konto mnohonásobného slavíka.

Zmiňované holení, které Píša ve filmu absolvoval, aby oslnil svou vyvolenou, pro něj prý zas taková novinka nebyla.

"Párkrát jsem se už oholil, a to dokonce na Tančírně. Vystupoval jsem s vousama a v průběhu večera se oholil. Mělo to být překvapení pro diváky. Reakce byly různé," vzpomíná nadaný zpěvák.

A jak přišla filmová nabídka? "Známe se s Honzou Hřebejkem dýl. Potkávali jsme se v Národním divadle, kde byl častým návštěvníkem. Byl se také podívat na představení Divadla Bratří Formanů – Obludáriu, kde jsem vystupoval. Takže jsme se jednoduše potkali a jeho napadlo, že potřebuje právě takového typa."

V komedii Škoda lásky si kromě Petra Píši a jeho kapely střihla menší roli také zpěvačka Zatrestbandu Tereza Hálová. "Hrála tam tu šlápotku. Nejdřív se bála, jak tam bude vypadat. Věděla totiž, že vystupuje v prádle. Nám všem bylo jasný, že bude vypadat dobře, a taky že ano," usmívá se muzikant.

O herectví nikdy nesnil

Živit se herectvím však nikdy nebylo Píšovým snem. "Nebral jsem to ani jako výzvu k dalším hereckým nabídkám, i když vím, že svět je plný lidí, co by takovou práci chtěli dělat," říká.

Petr Píša od roku 1998 spolupracuje s bratry Formanovými, jezdil s nimi i po Evropě s Obludáriem. "Teď se chystá Plzeň 2015, je to prestižní kulturní věc v českém kalendáři, tak se na to těším."

A kromě toho je producentem tradiční a oblíbené třešťské Tančírny, kapelníkem swingového orchestru Zatrestband a zakladatelem Orchestrionu, v němž účinkuje právě kapela Zatrestband. Zpíval také v opeře Národního divadla v Dobře placené procházce.

A na co ze své kariéry je nejvíc pyšný? "Snažím se nebýt pyšný vůbec. Někdy se mi to daří víc a někdy míň. Jsem strašně hrdý na věci, které jsme vytvořili. A jsem rád, že jsem poznal všechno. Ale nejvíc mě baví a naplňuje práce v Orchestrionu. Protože tam se potkalo kovářství, které dlouhé roky spolu se dvěma kolegy dělám, s muzikou," míní Píša.

"A lidi chodí na Tančírny a je stále plno. To vnímám jako malý zázrak," vysvětluje s tím, že kromě skalních příznivců si na jeho koncerty nachází cestu i mladí lidé a studenti.