Tavení skla v historické sklářské peci v roce 2016

Tavení skla v historické sklářské peci v roce 2016 | foto: Kraj Vysočina

Ve středověké peci se bude sklo tavit i letos, muzeum už ji připravuje

  • 0
V loňském roce si vyzkoušeli, že to jde. Že je možné podle starých postupů i dnes vybudovat funkční středověkou sklářskou pec, a dokonce v ní utavit sklo. Letos bude havlíčkobrodské Muzeum Vysočiny ve svém experimentu pokračovat. A chce ho dotáhnout ještě o stupeň dál.

Druhá tavba skla v historické peci stojící za rybníkem Cihlář na severním okraji města je naplánována na počátek září.

„Temperování pece začne v pátek 1. září a ve čtvrtek 7. září v noci by mělo být utaveno, abychom mohli v pátek foukat. Vyrábět by se mělo i v sobotu 9. a v neděli 10. září,“ prozradil vedoucí projektu, ředitel muzea Jiří Jedlička.

Už od minulého týdne jeho kolegové pec připravují. Nutná je její částečná rekonstrukce.

„Rok pec přežila v překvapivě dobrém stavu, bez úhony. Už po loňské tavbě jsme si ale dali za úkol svrchní jílovou část strhnout a vybudovat ji znovu,“ konstatoval Jedlička.

Loni jíl, který svrchní obloukovou vrstvu tvoří, nebyl zcela správně namíchaný. Během tavby začal praskat jinak, než si experimentátoři představovali. A právě toho by se letos chtěli vyvarovat.

Momentálně tak obalují jílem proutěný koš o průměru jeden a půl metru. Během pár dní by mělo být dílo dokončeno.

O loňské tavbě její autoři sepsali několik odborných článků. Popsali v nich experiment navazující na podobný pokus severočeských sklářů z počátku 90. let minulého století.

Loni šlo o odborný experiment, letos bude více pro veřejnost

Například přišli na to, že správným pokládáním smrkového a bukového dřeva dosáhnou požadované teploty 1 300 stupňů Celsia v peci i bez roštu. Dřeva k tomu bylo třeba patnáct kubíků.

A evropským unikátem bylo utavení takzvaného fritovacího skla z pomocné pícky.

„Letos chceme pokus posunout ještě o kus dál. Chceme se pokusit z tohoto fritovacího skla několik výrobků i vyfouknout,“ představil cíl letošního snažení Jedlička. Loni dobronínský sklář František Novák se synem foukali „jen“ sodné sklo.

Letošní tavba v historické peci bude i akcí více zaměřenou pro veřejnost. Bude o den delší a každý, kdo o to bude mít zájem, se pod odborným dohledem může pokusit vyrobit si vlastní skleničky a pohárky.

„Navíc připravujeme i dobový catering. Návštěvníci si také budou moci sami umlít mouku a připravit z ní pohoštění,“ podotkl ředitel muzea. Živo u pece bude o druhém zářijovém víkendu vždy od 10 do 16 hodin.