Malé muzeum Bible ve Starém Pelhřimově představuje na čtyři stovky...

Malé muzeum Bible ve Starém Pelhřimově představuje na čtyři stovky nejrůznějších výtisků Bible v osmi desítkách jazyků. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Bible mají v muzeu ve vodě i v chlebu, cenné jsou ale hlavně originály

  • 4
Je to nejčtenější, nejprodávanější a rovněž nejčastěji vydávaná kniha. Říká se jí vznešeně „kniha knih“. Bible. Ve Starém Pelhřimově se nachází její Malé muzeum. I když malé zrovna není. Ve třech místnostech se aktuálně vyjímá na 400 různých výtisků Bible v osmdesáti jazycích.

Soukromá expozice vznikla při občanském sdružení Biblický teologický seminář. Počet exemplářů v ní se stále rozrůstá. V Česku unikátní sbírka byla zapsána i do České knihy rekordů.

Najdeme zde bible nejmenší, nejstarší, bible pro kamioňáky, motorkáře, potápěče i pro děti. Jedná se o výtisky vydané od 16. století až po současnost.

Zakladatelem sbírky a muzea je teolog a pedagog Vladislav Donát, ředitel Biblického teologického semináře, který je zároveň i provozovatelem muzea.

„Sbírat bible a staré tisky je moje dlouholetá sběratelská vášeň - tak trochu zděděná po mém otci, od nějž mám základ této sbírky, kterou ale stále rozšiřujeme,“ vysvětluje Donát.

Impulz vytvořit muzeum Bible přišel poprvé v roce 2013. „Tehdy jsme v pelhřimovské knihovně dělali výstavu k výročí vydání Bible kralické. Tam jsme si řekli, že by bylo fajn, kdyby sbírka neležela schovaná doma, ale mohla ji vidět i veřejnost.“

Kniha, která dokáže mnoha lidem změnit život

Bible je podle něj zásadní kniha, která mu změnila život. „Zvěst o tom, že Bůh stvořil tento svět, přináší člověku ohromný pokoj v tom, že člověk nemusí hledat a tápat o smyslu života. Ovlivnilo mě to i profesně tím, že jsem se začal věnovat duchovní práci a vystudoval teologii a jsem i pastorem,“ vysvětluje Donát s tím, že základ mu dali rodiče, kteří už v době normalizace konali duchovní práci, byť s restrikcemi a perzekucí ze strany StB.

Co vše se tedy ukrývá za dveřmi domku s číslem popisným 45?

Jsou to například stovky biblí vyhotovených v osmi desítkách světových jazyků, do kterých mohou návštěvníci nahlédnout. Jedná se například o korejštinu, japonštinu, arménštinu, jazyk Telugu, nepálštinu, romštinu a nechybí ani Bible v esperantu.

„Z těch nejzajímavějších je to sada dvanácti různých jazyků severoamerických indiánů. Jsou to například výtisky v jazyce Cherokee nebo Mohykánů,“ připomíná Vladislav Donát.

Nachází se zde například i nejmenší Bible na světě, která je „velká“ pět krát pět milimetrů. Vytvořená je s pomocí nanotechnologií.

Dětské návštěvníky láká Lego Bible nebo Minecraft Bible

„Máme také Bibli na mikrofilmu, která pochází z toho samého tisku jako Bible, jež se dostala s americkými astronauty na Měsíc,“ upozornil na další zajímavost v muzeu.

Dětské návštěvníky upoutá zase Lego Bible či Minecraft Bible. Pozornosti neunikne ani nepromokavá bible uložená v akváriu, bible v Braillově písmu pro nevidomé nebo bible pro motorkáře.

Mezi nejvzácnější exponáty muzea patří podle Vladislava Donáta staré tisky. Jedná se o části Bible kralické, Melantrichovu bibli (z roku 1549), Lutherovu bibli (1594) nebo knihu Jana Amose Komenského Historie o těžkých protivenstvích církve české z roku 1648.

„Pro mě osobně je nejvzácnějším kusem právě Bible kralická. Už jen díky své historii a tomu, jak se udržovala a formovala český jazyk,“ připomíná.

Minulý režim nepovoloval tisk Biblí. Pašovaly se z Německa

Nenahraditelnými exponáty pak jsou podle Vladislava Donáta originály biblí, které se do Česka v době komunismu pašovaly z Německa.

„Vedle samizdatové literatury byly důležitou součástí takového ‚kontrabandu‘ právě bible. Režim totiž tehdy nepovoloval vydávat Bibli v dostatečném množství. Proto se nabídka na našem trhu takto doplňovala. Jako zjevení tehdy působila třeba dětská bible.“

Pro návštěvníky nabízí Malé muzeum Bible i zážitkový program a různé workshopy. Návštěvníci si mohou vyrobit ruční papír, vyzkoušet ruční sazbu liter, vytisknout stránku na replice středověkého knihtisku. Mohou se také podívat, jak se bible v minulosti ukrývaly a pašovaly, či si zkusit psát brkem a inkoustem některé z kázání Jana Husa.

Malé muzeum Bible je od listopadu do dubna otevřené po telefonické domluvě. Od května do října pak každý den.