Dům vlevo má adresu Benešova ulice. Dům vpravo už patří do ulice A. Kratochvíla. | foto: Hana Jakubcová, MF DNES

Kolemjdoucí v Třebíči chtěl změnit název ulice. Obyvatelé to odmítají

  • 9
Tak naštvaní už dlouho nebyli. Řeč je o obyvatelích jednoho paneláku v Benešově ulici v Třebíči. Přesněji bloku s pěti vchody a čísly 471 až 475. Zdeněk Štajnc obyvatele ulice pořádně rozčílil. A zburcoval Ministerstvo vnitra i krajský soud. Marně.

Stačil jeden „všímavý skorosoused“ z nedaleké Gorkého ulice, který tudy chodí do obchodu, a vznikl problém, jenž jitří emoce už několik týdnů.

Zdeněk Štajnc požaduje změnit jméno třebíčské Benešovy ulice.

Oním nespokojencem je Zdeněk Štajnc. Cestou na nákup si všiml, že sice prochází ulicí Augustina Kratochvíla, ale že toto označení nesou jen domy v její severní půlce. Domy v jižní půlce mají adresu Benešova. Což je páteřní ulice celého sídliště, kolmá na Kratochvílovu. K Benešově ulici jižní blok domů přiléhá boční stranou a nese její jméno.

„Odporuje to zdravému rozumu. Lidé v těchto vchodech žijí na neexistující adrese. Radnice v tom má binec. Označení vchodů 471 až 475 je nelogické. Kdyby sem přišel někdo cizí, nemusel by to najít. Je nezbytně nutné celou věc uvést na pravou míru. Požaduji jako občan pořádek. Město na mě v rozpočtovém určení daní pobírá osm tisíc korun ročně a já chci, já vyžaduji, aby pracovalo řádně!“ zdůraznil nespokojený Štajnc.

Měnit doklady nechceme

Asi dvě stě lidí by si muselo při případné změně adresy měnit veškeré doklady.

„Ten ať sem ani nechodí. Hrozí mu, že by ho někdo z baráku mohl inzultovat. Proč otravuje s něčím, co tady nikomu nevadí čtyřicet let, co barák stojí? Proč vytváří umělý problém? Pro nás je zásadní, jestli jsou v zimě posypané chodníky, ne taková ptákovina!“ zdůraznil zase Zdeněk Ošmera, obyvatel zmíněného bloku domů v Benešově ulici.

„Dřív jsme byli Gagarinova ulice. Změnil se režim, Gagarin už není v kurzu, teď je Beneš, tak nás po revoluci přejmenovali. Všichni jsou tady na to zvyklí. A pak se najde jeden, co tu ani nebydlí, a ryje se v tom,“ dodal Ošmera.

Lidé ve zmíněném dlouhém pětivchodovém paneláku nemají hlavní vchody, zvonky ani schránky na straně do ulice Augustina Kratochvíla, ale na straně opačné směrem k plácku mezi domy. Na domovní schůzi sepsali dopis adresovaný třebíčské radnici, že si v žádném případě nepřejí, aby jim někdo měnil adresu.

Jeden čas to vypadalo, že Štajnc ve své zarputilosti možná uspěje. Napadl kvůli této adrese průběh celých podzimních komunálních voleb ve městě, aby na svůj požadavek strhl pozornost.

Krajský soud mu nedal za pravdu. Počátkem listopadu přijeli na jeho podnět úředníci z Ministerstva vnitra provést místní šetření. Ani ti nakonec neshledali nic nezákonného.

Dejte jméno plácku

„Změna uličního značení je plně v kompetenci Městského úřadu Třebíč. Ministerstvo vnitra řádně prověřilo místním šetřením případné porušování vyhlášky o způsobu označování ulic. Musíme konstatovat, že v případě označení ulic jejich názvy jde o výkon samostatné působnosti. Ministerstvo může kontrolovat pouze zákonnost, nikoliv účelnost či vhodnost samosprávou zvoleného řešení. Nenalezli jsme žádné pochybení. Vše je v souladu s platnými vyhláškami a zákony,“ sdělil Josef Holek z tiskového odboru resortu vnitra.

Štajnc už zaznamenal, jak rozčílil obyvatele onoho paneláku. Mírně troubí na ústup. Nyní žádá už „jen“ to, aby se plácek za domem, k němuž míří schránky a zvonky, stal součástí dlouhé Benešovy ulice, a pak prý bude všechno v pořádku. „Ať, proboha, městská rada pro ten požadavek zvedne ruku!“