Budova vlevo byla zkolaudována letos v březnu, poté ji převzalo muzeum. | foto: Zdeněk Málek

Moučkův dům po rekonstrukci naskytne pohled na zmizelé části Žďáru

  • 0
Stát se mnichem nebo vidět Žďár s dnes již zbořeným Špalíčkem či zaniklou Kovářovou ulicí? To bude možné v nové pobočce Regionálního muzea. Dům, zvaný Moučkův, bude zpřístupněn 22. srpna.

Novou expozici pro místní i pro turisty chystá Regionální muzeum ve Žďáře nad Sázavou. Naleznete tam třeba odpověď na otázku, jak si žili měšťané na přelomu předminulého a minulého století. Nebo se seznámíte s tím, jak vypadá dýmka "žďárka".

Moučkův dům

  • Objekt získalo město Žďár nad Sázavou v roce 2009 bezúplatně od státu za účelem rozšíření Regionálního muzea.
  • Projekt se podařilo uskutečnit díky dotaci z fondů Evropské unie.
  • Budova byla zkolaudována letos v březnu, poté ji převzalo muzeum.
  • Celkově vše vyšlo na částku přesahující sedm milionů korun, dotace se pohybovala zhruba okolo 5,5 milionu korun.
  • V domě bude expozice, například měšťanský salon.

Expozice bude umístěna v nové pobočce muzea v Moučkově domě. První návštěvníci si ji budou moci prohlédnout 22. srpna v 17 hodin, kdy se oficiálně otevře.

Lidé si tu na vlastní kůži například také mohou vyzkoušet roli mnicha. A také se podle vedoucího Regionálního muzea Zdeňka Málka mohou těšit na detailně propracovaný salon.

"Je tu měšťanský salon napodobující interiér domu bohatého žďárského měšťana z přelomu 19. a 20. století," nastínil Málek. Obdivovat lze i klavír a nábytek hudebního skladatele Františka Drdly nebo portréty od Antona Johanna Ferenze.

Pro malé i velké návštěvníky je připravena prezentace o historii a zajímavostech města a okolí na dotykových obrazovkách.

"Prostřednictvím obrazovek se zájemci seznámí s dobovými snímky. Dozvědí se také, která místa ve městě ještě mohou navštívit a která už nenávratně zmizela. Najdou tu i inspiraci pro výlety do okolí," podotkl Málek.

Staňte se mnichem z minulosti

Na zeď budou promítány historické snímky z počátku 20. století. Zachyceny budou například zaniklá Kovářova ulice, dnes již zbořený Špalíček nebo klášter.

"Člověk si tu také bude moci navléknout oblek mnicha a vyfotit se s ním a s tou fotografií v pozadí. Bude to vypadat, jako kdyby byl mnichem v dávné minulosti," vysvětlil Málek.

V přízemí budovy čekají na příchozí ukázky archeologických nálezů z dob nejstaršího osídlení. Připomenuto tu je povýšení Žďáru na město v roce 1607, pohnutá doba třicetileté války, éra baroka a rozvoj města v 19. a ve 20. století.

Zakusit se tu bude dát také atmosféru někdejšího žďárského obchodu. Nechybí ani několik výrobků, jež proslavily Žďár: třeba síťkované výrobky od Vavřína Krčila a dýmka "žďárka".

Na přednášky bez bariér

V Moučkově domě bude kromě expozic i přednáškový sál s vybavením.

"Je tu větší prostor, takže zde plánujeme tematické besedy a přednášky. Navíc sál na přednášky je bezbariérový. Dá se do něj dostat od kostela svatého Prokopa. I když budova jako taková bezbariérová není," doplnil místostarosta Žďáru nad Sázavou Bárta.

Na dvorku od kostela zaujmou exponáty zemědělské techniky. "Jde o věci, které budou reprezentovat Žďársko z pohledu údržby krajiny," podotkl Bárta.

Tento projekt však brzdí oprava protilehlého domu, kterou její majitel plánuje na jaře 2014. Zatím tam tedy je prázdná plocha krytá bránou s historickou mříží z konce devatenáctého století a z kostela Nejsvětější Trojice.