Na velký projekt nových kabin a dalšího zázemí s tribunami pro žďárský...

Na velký projekt nových kabin a dalšího zázemí s tribunami pro žďárský fotbalový klub zatím nedojde. Přednost dostala skromnější varianta s položením umělé trávy. | foto: Atelier Mozkyt

Obnova sportovního centra ve Žďáře se zadrhla, zbyla z ní jen třetina

  • 0
Na podzim začneme stavět nové zázemí s tribunou pro fotbalisty, znělo na jaře ze žďárské radnice. Nakonec je vše jinak. Vedení města představilo výrazně skromnější plán na revitalizaci Bouchalek, který řeší jen nejnutnější potřeby sportovců. Hotový projekt tribun a zázemí putuje do šuplíku.

Proč byl ambiciózní plán, na nějž jen v letošním roce mělo padnout 22 milionů korun, přehodnocen, když ještě před dvěma měsíci vedení města zmiňovalo pouze škrty v projektu?

Sportovní areál Bouchalky

  • Součástí sportovní zóny je fotbalový areál se třemi hřišti (jedno s umělou trávu), tenisové kurty, zimní stadion, víceúčelový rychlobruslařský ovál s asfaltovým povrchem, kde se každoročně koná jedna z největších poutí v Česku, autocvičiště a také sportovní hala, která je v majetku tělovýchovné jednoty. Ostatní sportoviště jsou ve správě městské příspěvkové organizace Sportis.
  • Město letos investovalo 1,4 milionu do nového asfaltu na víceúčelovém oválu a postaví také první etapu streetparku u sportovní haly.

„Hlavně z toho důvodu, že projekt vycházející ze studie byl sice dobrý, co se týká obsahu, ale stál by 107 milionů korun. Začali jsme škrtat, ale uvažované částce 70 milionů korun jsme se nepřiblížili. I když jsme vypustili restauraci s kuchyní a založení budoucí tenisové haly, dostali jsme se na částku 85 milionů,“ vysvětluje místostarosta Josef Klement.

Stavbu by tak město muselo rozložit minimálně do tří let a omezit svoje další investice. Letos navíc neuspělo s žádostí o dotaci na ministerstvo školství, které později postihla kauza související s rozdělováním peněz právě na sportoviště.

Vedení města se po debatě se sportovními kluby pustilo do přípravy revitalizace v odhadované výši asi 35 milionů korun.

Pro fotbal jsou důležité kabiny a nová umělá tráva

„V první fázi by mělo vzniknout zázemí u hřiště s umělou trávou. Chceme minimálně čtyři kabiny požadovaných parametrů, kam bychom přesunuli mládež. Zbývalo by vyřešit zázemí pro dorostence a dospělé ve starších budovách,“ říká člen výboru fotbalového klubu Josef Růžička. „Pro nás je důležité, že se nyní začne opravovat aspoň něco,“ dodává.

Fotbalisté podporují opravu stávajících nevyhovujících staveb s tím, že se město jednou vrátí k velkému projektu.

Příští rok bude také nutné položit novou generaci umělé trávy, což přijde na zhruba 10 milionů korun.

„Už delší čas je jasné, že na podzim příštího roku skončí atest na umělou trávu. Hráčům už hrozí kvůli opotřebení povrchu zdravotní riziko, což je jedno z hledisek,“ vysvětluje Josef Růžička. Na takovém hřišti bez „licence“ už by se nemohly hrát soutěžní zápasy.

Škrtnutí velké haly tenistům nevadí, dostanou nafukovací

Zatímco fotbalisté se musí spokojit se skromnější plánem, tenisté se lepšího zázemí dočkají dříve, než původně počítali. Stavba mezi hřištěm s umělou trávou a antukovými kurty má sloužit i jim. A navíc nebudou muset čekat minimálně pět let na velkou tenisovou halu, pro jejíž stavbu je nejprve nutné změnit územní plán.

„Za zhruba 2,5 až 3 miliony bychom pořídili mobilní typ nafukovací haly, která by pokryla dva kurty,“ počítá místostarosta Klement.

Zatím musí žďárští tenisté mimo letní sezonu jezdit například do Bystřice nad Pernštejnem, Havlíčkova Brodu nebo Hlinska.

Dotace na sport jsou nevyzpytatelné, Žďár může stavět bez nich

Skromnější varianta už úspěšně prošla zastupitelstvem, úředníci zatím zpracovávají žádost o dotaci, kterou mají podat do půlky srpna.

„Letos chceme uvolnit 15 milionů, příští rok dalších 15 až 20 milionů. Dotace z ministerstva jsou nevyzpytatelné, úspěšnost žadatelů je kolem pěti až sedmi procent. Je to navržené tak, abychom mohli něco udělat i bez ohledu na dotaci,“ míní Josef Klement.

Vedení města si do rozpočtu na rok 2017 prosadilo také první etapu streetparku pro pouliční volnočasové aktivity za bezmála 6,5 milionu. Na ploše mezi sportovní halou a cyklostezkou u Sázavy už začaly zemní práce. Za téměř jeden a půl milionu město letos obnovilo i asfaltový povrch na rychlobruslařském oválu. Ten před dvěma týdny slavnostně otevřela Martina Sáblíková (psali jsme zde).