"První hlavolam byl malý a plastový a do jeho vnitřku jsem schoval kuličku. Napřed jsem musel vymyslet, jak si žárovku připravit: objímku odřezat pilkou, okraj zbrousit a pak ze druhé žárovky po rozbití objímku použít," vzpomíná. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Do lahví i žárovek vměstnal modelář hlavolamy i pelhřimovskou věž

  • 1
Pětašedesátiletý Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku se věnuje skládání modelů a hlavolamů v lahvích, demižonech a také v žárovkách přes 40 let a za tu dobu jich vytvořil desítky.

Leopold Heneš z Třebenic na Třebíčsku miluje hlavolamy a skládačky. K netradičnímu koníčku, který se stal jeho celoživotní vášní, ho přivedla touha vymýšlet zlepšováky i skládání hlavolamů.

"Jako první jsem zkusil někdy kolem vojny do lahve poskládat rámeček se svou fotografií. Byl to dárek pro moji tehdejší přítelkyni," vzpomíná muž, který úzkým hrdlem lahve poskládal cokoli.

Svou techniku vylepšoval pomocí vlastnoručně vyrobených nástrojů. "Fantazii se meze nekladou. Do lahve se dá dát skoro všechno. Napřed se musí vymyslet jak," upozornil Heneš.

Ten tak do lahve vměstnal Pelhřimovskou věž, v níž sídlí Muzeum rekordů a kuriozit. Její výroba mu zabrala neuvěřitelných 610 hodin práce. Právě v jeho knize má už osm zápisů.

Hlavolamů v lahvích má několik desítek. "Některé lahve mají šev, jak se při výrobě pootočí ve formě. Ale našli se lidé, co mi tvrdili, že šev je proto, že jsem lahev rozřízl a hotovou věc do ní vložil. Nechápali, že do lahve dostanete skoro všechno," řekl Heneš.

Chystá životní dílo

Také proto asi před třiceti lety zkusil skládat hlavolamy a jiné věci do žárovek.

"První hlavolam byl malý a plastový a do jeho vnitřku jsem schoval kuličku. Napřed jsem musel vymyslet, jak si žárovku připravit: objímku odřezat pilkou, okraj zbrousit a pak ze druhé žárovky po rozbití objímku použít," vzpomíná.

Pro muzeum rekordů vytvořil čtyři žárovky, které nejenže vměstnal jednu do druhé, ale navíc do každé z nich postavil židli a stoleček. Na tom nejmenším dokonce svítí miniaturní žárovka. Důmyslná skleněná dílka Leo Heneše putovala i do zámoří. Třebenický kutil chystá příští rok životní dílo. Zatím nechce prozradit jaké. "Vyrábím Gordický uzel," řekl jen.