Prodej mléka z mlékomatů na Vysočině klesá, někteří provozovatelé už raději přístroje zrušili (ilustrační snímek)

Prodej mléka z mlékomatů na Vysočině klesá, někteří provozovatelé už raději přístroje zrušili (ilustrační snímek) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Mlékomatům se na Vysočině nedaří, krize už položila i průkopníka ve Ždírci

  • 4
Automaty na čerstvé mléko, které byly před dvěma lety žádanou novinkou, dnes prodělávají. Několik provozovatelů už proto s prodejem na Vysočině skončilo. Zatím poslední zrušený přístroj byl ve Ždírci nad Doubravou. Ten byl při tom v kraji zprovozněný jako úplně první.

"Skončili jsme, protože podnikáme v Čechách," vysvětluje Jiří Uchytil ze Zemědělské společnosti Krucemburk, která ždírecký automat provozovala.

"Za všechno může jeden státní úředník, který prohlásil, že mléko může být škodlivé. Vůbec to není pravda. Místo, aby se staral, aby se do republiky nevozilo špatné maso, potopí české producenty," nebral si servítky.

Oním státním úředníkem myslel hlavního hygienika Michaela Víta. Ten upozornil na možnou škodlivost čerstvého mléka z automatů. Jejich provozovatelům rázem klesl odbyt až o polovinu. "To bylo hodně nešťastné vyjádření," neskrývá rozmrzelost nad rok a půl starým vyjádřením ředitel společnosti Agro Mohelno Ivo Jeřábek.

Mlékomaty v kraji

Vladislav - Agro Mohelno
Mohelno - Agro Mohelno
Nové Dvory - Agro Mohelno
Náměšť nad Oslavou - Agro Mohelno
Jaroměřice - Agro Mohelno
Velké Meziříčí - Jan Mikyska
Horka-Domky - Aleš Neuman
Humpolec - Pavel Mošna
Velká Bíteš - Milan Caha
Nové Veselí - Pavel Holoubek
Nové Město na Moravě - Marek Jinek
Žďár nad Sázavou - Josef Král
Bystřice n. P. František Hájek
Lípa Zemědělská a.s.

Jeho firma v kraji provozuje hned pět mléčných automatů, všechny na Třebíčsku. "Po tom vyjádření rapidně klesla výtoč, provoz automatů je prodělečný. Z pěti se denně vytočí zhruba 200 litrů. Abychom se dostali alespoň na nulu, potřebovali bychom třikrát tolik," počítá.

O povolení dnes už nikdo nežádá

"Prodej syrového kravského mléka koncovému zákazníkovi prostřednictvím mléčných automatů zaznamenal pokles oproti boomu z počátku roku 2010. Tento prodej si ustálil po počáteční zvědavosti spotřebitelů jistý okruh zákazníků," potvrzuje i Miroslav Tuček z krajské veterinární správy v Jihlavě.

Zatímco na počátku loňského roku evidoval zájemce o další povolení, nyní už o provoz automatů nikdo nežádá.

Před dvěma roky automaty přibývaly zejména na Havlíčkobrodsku. Momentálně je v okrese v provozu už jen jeden, v zemědělské společnosti v Lípě. "Nepřipadá v úvahu, abychom ho odstavili. Koupili jsme ho, tak alespoň nějaké peníze z něho musíme mít. Nemůžu ho postavit do rohu a nechat ho být," říká ředitel Václav Grubauer.

V Lípě se denně vytočí kolem 40 litrů mléka, někdy i méně. Při zahájení provozu to bylo třikrát tolik. Podle Grubauera zájem poklesl mezi všemi vrstvami obyvatel. Natočit si litr čerstvého mléka za 12 korun stále chodí mladí i staří, do Lípy si pro něj dokonce jezdí i lidé z Brodu. Zájemců je ale mnohem méně než v minulosti.

Lidé přijdou na to, jak má chutnat mléko, doufá zemědělec

Podle Miroslava Tučka by nyní mělo být na majitelích a provozovatelích automatů, aby se trhu pokusili přizpůsobit. "Jelikož se jedná o surovinu, nikoli produkt k přímé spotřebě, je určitým řešením rozšířit tuto formu prodeje i o prodej šetrně tepelně opracovaného neodtučněného mléka," radí.

Ivo Jeřábek se ale stále domnívá, že lidé začnou k mléčným automatům znovu chodit, že znovu přijdou na to, jak má chutnat opravdové mléko. "Sám mám dvě malé děti, mléko z automatů pijí a jsou naprosto zdravé," tvrdí.

Hygienici i veterinární správa však stále upozorňují na manipulace se syrovým mlékem po jeho zakoupení v automatu. "Je třeba dbát na dobu a teplotu přepravy po nákupu, jeho tepelné ošetření a uskladnění v domácnosti maximálně do 8 stupňů," říká Miroslav Tuček.