ŠAMPIONKA V KIMONU. Šestiletá Kateřina Svítilová z Telče je letošní mistryní

ŠAMPIONKA V KIMONU. Šestiletá Kateřina Svítilová z Telče je letošní mistryní Evropy. | foto: Jaroslav Šnajdr, MF DNES

Mladí taekwondisté sbírají samé zlato, cvičí už od tří let

  • 1
Z dačické tělocvičny je slyšet křik a hlasitá hudba. Školáci mají mnoho možností, jak trávit svůj volný čas, tyhle děti si vybraly taekwondo. S klubem Kyonggi Kwon malí sportovci jezdí po celé Evropě. A domů si vozí samé úspěchy.

Šestiletá culíkatá dívka spolu s dalšími kamarády přišla do Sportcentra Rockhill v Dačicích na trénink taekwonda. V bílém kimonu vyhrála díky své technice a dovednostem už několik medailí, a to nejen v českých soutěžích. Členové Centra bojových umění Vysočina SK Kyonggi Kwonk zvítězili mimo jiné na únorovém Mistrovství Evropy taekwondo dětí do 14 let.

"Teď se připravuju na závody do Chorvatska, kam pojedeme v květnu. Cvičím doma sestavy a protahuju se. Už sem chodím dva a půl roku," říká šestiletá Kateřina Svítilová z Telče, letošní mistryně Evropy.

Mažoretky? Radši bojové umění

K bojovému umění Katku přivedl její otec. "Prvně chtěla býtmažoretkou, ale podle mě je tohle lepší, nebudu se o ni bát, až bude velká," dodává Viktor Svítil. Na taekwondo posílá i svoji mladší dceru.

Hlavní trenér klubu Petr Konrád začínal v Ústí nad Labem. Korejské umění na Vysočině a okolí vyučuje už od roku 2006. "Kromě Dačic trénujeme i ve Stonařově, Strmilově nebo nově v Jindřichově Hradci. Zkoušeli jsme i Jihlavu, ale tam jsou zřejmě jen hokejisti a fotbalisti," směje se. Podle něj má Centrum bojových umění Vysočina lepší základnu v Dačicích než v Telči, kde začínal.

V současnosti má oddíl kolem šedesáti aktivních členů. V dačické tělocvičně se společně rozcvičují velcí i malí. Na rytmickou hudbu se nejdříve pořádně rozehřívají. Těm nejmenším jsou tři roky. Pro ně ale trenér připravuje speciální hry. Hlavním cílem je pohyb a netradičnost.

Závody v cizině vyžadují jazyk

Třináctiletému "Milanovi" Khong Huy Hoang se podařilo loni získat zlato na mezinárodním turnaji v Belgii. Stal se také mistrem České republiky v roce 2010 i 2011 v technických sestavách. "V Belgii to byl skvělý pocit vyhrát, ale čekal jsem víc soupeřů. Rád jezdím na závody do zahraničí. Potkávám tam nové lidi a dorozumívám se s nimi většinou anglicky, ale učím se i německy," vysvětluje Milan, který by se rád stal v dospělosti lékařem.

Trenér Petr Konrád se snaží brát děti na zahraniční turnaje jedenkrát nebo dvakrát do měsíce. "Vysočina je chudší kraj, a tak se pořád bavíme o penězích. V Ústí jsme dostali dotace od měst a jelo se závodit. Děti chci brát hlavně do zahraničí. V republice v podstatě nemají v sestavách konkurenci a venku posbírají cenné zkušenosti tam, kde se taekwondo cvičí déle," objasňuje Konrád.

On sám se jako trenér snaží zdokonalovat. Má svého mistra a trenérku na další sporty.

Taekwondo není karate

Taekwondo je hodně srovnáváno s karatem, je ovšem považováno za modernější styl, který je zařazen i mezi olympijské disciplíny. V taekwondu se bojuje na plný kontakt, ale s chrániči.

Vysočinský klub se nyní připravuje na další závody o pohár v Německu a v květnu malí sportovci pojedou na mistrovství do Chorvatska. Jejich cílem je také obhájit titul národní ligy.

"Pokud se děti rozhodnou, že budou sportovat závodně, musí tomu obětovat čas. Trénují dvakrát třikrát týdně. Potom o víkendu a do toho jezdí na závody. Je to náročné jak časově, tak finančně," dodává trenér Konrád.

Když děti odchází z tělocvičny, ukloní se. Je to proto, aby pozdravily jediný prostor, kde mohou ukázat své dovednosti. "Nebezpečné jsou všechny sporty a nebezpečné jsou u člověka, který používá sport k útoku. Otázka je, kdo se to učí a kvůli čemu," uzavírá trenér.