Mládě čápa černého zůstalo po nárazu do drátů elektrického vedení nepohyblivé...

Mládě čápa černého zůstalo po nárazu do drátů elektrického vedení nepohyblivé ležet na poli nedaleko Zhoře na Jihlavsku. | foto: Stanice Pavlov

Mládě čápa poranila elektřina. Uzdravil se, teď ale musí odletět do Afriky

  • 3
Mládě černého čápa urazilo za 75 dní 779 kilometrů Evropou. U Zhoře na Jihlavsku jej však poranil elektrický proud na trase vysokého napětí. Poraněnou nohu vzácného ptáka vyléčili v záchranné stanici zvířat v Pavlově. Nyní tam řeší, jak čápa připojit k jeho migrujícím kolegům letícím na jih. Je to pro něj životně důležité.

Mládě čápa černého zůstalo po nárazu do drátů elektrického vedení nepohyblivé ležet na poli nedaleko Zhoře na Jihlavsku.

Tam jej 19. srpna nalezl Tomáš Kněžíček a kontaktoval záchrannou stanici v Pavlově. Díky tomu se mladému čápovi dostalo během velmi krátké doby odborné péče.

„Čáp měl velké štěstí, že po nárazu do drátů elektrického vedení nebylo popálené elektrickým proudem celé tělo . Utrpěl zranění pouze na levé končetině,“ uvedl ředitel záchranné stanice v Pavlově Zbyšek Karafiát.

PARIS CK 8553

Na stanici se také ukázalo, že mladý čáp má odečítací kroužky s nápisem PARIS CK 8553. Přes hlavního koordinátora výzkumu a ochrany čápů černých Františka Pojera pak dorazila informace, že nalezený jedinec byl kroužkován 5. června 2014 ve francouzské oblasti Roches-Bettaincourt.

Čáp tak během 75 dní od doby, kdy byl jako mládě kroužkován na hnízdě, urazil vzdálenost 779 Km.

Po devíti dnech léčení je čáp téměř uzdraven a nyní na stanici řeší v souvislosti se zraněným čápem jinou patálii - jak ho vrátit zpátky do přírody.

Čáp musí odletět do Afriky

„V tom nám může velmi pomoci veřejnost. Mladý čáp sám cestu do Afriky nezvládne a tak je ideální vypustit ho poblíž jiných čápů, kteří ho budou na cestě provázet. V současné době je ale již většina čápů na cestě do Afriky a tak najít takovou skupinu je velmi obtížné,“ dodal Karafiát.

Podle něj je migrace na jih pro mladého čápa životně důležitá. „Pokud by se čáp černý v letošním roce do Afriky nedostal a zůstal by na stanici, neměl by tendenci odlétat ani v dalších letech a to by pro něj mohlo být osudné,“ vysvětlil.

A proto by uvítal jakoukoliv informaci o aktuálním výskytu čápů, ideálně černých, na Vysočině.

Dráty elektrického vedení jsou podle Karafiáta velmi nebezpečné pro spousty druhů ptáků, ročně přijímá stanice Pavlov desítky popálených dravých ptáků, labutí, čápů a jiných opeřenců, kteří se o dráty téměř vždy smrtelně poraní.