Harmonický pár karakalů ukázal mláďata. Vyrostou z nich obávané šelmy

  • 0
Staří Egypťané karakaly chovali jako domácí mazlíčky nebo je využívali k lovu v poušti. V jihlavské zoologické zahradě patří k největším šelmám, za nimiž se chovatelé odváží do výběhu. Pár těchto na první pohled roztomilých zvířátek přivedl na svět mláďata, která se nyní stávají miláčky návštěvníků.

Tři mláďata karakalů, která se v jihlavské zoologické zahradě narodila začátkem dubna, se v těchto dnech poprvé ukazují ve výběhu. „Ještě neznáme jejich pohlaví, ale v nejbližší době by měli být očkováni, při té příležitosti pohlaví zjistíme,“ řekl mluvčí zoo Martin Maláč.

Rodiče karakalů patří v jihlavské zoo mezi zasloužilé, každoročně v tuto dobu mívají mláďata. Odchov karakalů je pro zoo úspěchem, v Jihlavě se však daří opakovaně.

„Máme výborný rodičovský pár, který spolu harmonizuje. První dva měsíce po narození matka karakaly ukrývá před světem. Teď už je ale nechává hrát si ve výběhu samotné,“ řekl Maláč.

Na odchov mláďat od nich chovatelé oddělují samce, ten by totiž mláďata mohl zabít.

V jihlavské zoo mláďata určitě nezůstanou. „Půjdou do jiné zoo, ale myslím, že to bude spíše zahraničí v rámci standardních výměn,“ řekl mluvčí jihlavské zoo.

Karakalové nejsou ohroženým druhem, jejich populace se ale nerozšiřují. „Víme, že ve starém Egyptě je chovali jako domácí zvířata, dokonce s nimi chodili lovit do pouště, takže je lze ochočit a vycvičit. Ti naši jsou ale neochočení. V naší zoo patří karakalové k největším šelmám, ke kterým chovatelé ještě napřímo chodí do výběhu,“ řekl Maláč.

Karakalové obývají velkou část Afriky, rozšířeni jsou i v Asii. V dospělosti váží deset až patnáct kilogramů. Jsou zdatnými šelmami. Umí ulovit i menší antilopy, dokážou také chytit ptáka v letu.