Místostarosta Třebíče Pavel Pacal.

Místostarosta Třebíče Pavel Pacal. | foto: protrebic.cz

Třebíč zaplatí svému místostarostovi cestu do Jihoafrické republiky

  • 1
Třebíčského místostarostu Pavla Pacala čeká zajímavá cesta. Za peníze města poletí do Jihoafrické republiky. Jeden z šesti placených představitelů radnice tam má do Třebíče lákat zahraniční investory. Opozice to zpochybňuje. Vidí v tom jen hezký výlet za peníze z městské pokladny.

Mys Dobré naděje, Stolová hora nebo proslulá Boulders Beach s roztomilými tučňáky. A teploty v tomto období okolo třicítky. Jihoafrické Kapské Město je jedno z nejkrásnějších měst světa, míří tam statisíce turistů.

Zanedlouho se tam vypraví rovněž mise z Třebíče. Bude v ní i místostarosta Pavel Pacal (Pro Třebíč).

„Když budu sedět na radnici se založenýma rukama, investory do města nepřilákám,“ uvádí hlavní důvod cesty, kterou mu uhradí městský rozpočet.

Předběžné náklady na patnáctidenní pobyt Pacala včetně letenek a hotelů se odhadují na 55 tisíc korun, může ještě dojít k doúčtování. To uvedl třebíčský starosta Pavel Janata (KDU-ČSL), který je podepsaný pod rozhodnutím rady města, jež cestu schválila.

Důvodovou zprávu napsala přítelkyně místostarosty

Návrh a důvodovou zprávu pro radu zpracovala Dagmar Moláková, vedoucí odboru rozvoje a zároveň přítelkyně místostarosty Pavla Pacala. Moláková dostala také pověření od městské rady zajistit úhradu cesty. Její vyjádření se nepodařilo získat.

Kdo z Třebíče poletí do JAR

Cesta se koná pod záštitou české velvyslankyně v JAR, pořádá ji Okresní hospodářská komora Třebíč. Účastní se jí několik třebíčských podnikatelů, mezi jinými i bývalý ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Jaroslav Jakub. Město Třebíč zaplatí účast svého místostarosty Pavla Pacala.

Starosta Janata uvedl, že Moláková má v kompetenci zpracovat podkladový materiál radě, protože náklady na cestu jdou z rozpočtu jejího odboru. Je to prý jen administrativní záležitost. A ona se zabývá incomingem (hledáním příležitostí), který získal na konci loňského roku do své kompetence také místostarosta Pacal.

„Pozice bílých podnikatelů není v JAR růžová. Je tam vysoká kriminalita, nedostatek elektrické energie, byť je to země rozvinutá. Snaží se hledat podnikatelské aktivity jinde ve světě,“ odpověděl Janata na otázku, jakou by mohli mít jihoafričtí podnikatelé motivaci investovat na 15 tisíc kilometrů vzdálené Vysočině.

„Výsledek není dopředu zaručen, ale musí se něco dělat. Efekt pro občany Třebíče to může mít, když se to podaří,“ řekl.

Dobře placený výlet pro někoho, kdo už dobře placený je

Opoziční zastupitelka Julie Dolejší (KSČM) uvedla, že z reakcí lidí ve městě ví, že to vnímají jako provokaci.

„Poté, co si rada odhlasovala ke starostovi a třem místostarostům dva dobře zaplacené uvolněné radní navíc, přichází v krátké době s tímto nápadem. Je to velmi nešťastné rozhodnutí. Třebíčáci pozorně sledují kroky vedení města, čekají na každý kopanec. A tohle se opravdu nepovedlo. Obyvatelé to vidí jako dobře zaplacený výlet někomu, kdo už dobře zaplacený je,“ uvedla Dolejší s tím, že si nechala celou věc na radnici vysvětlit. Nedobrý dojem u ní přetrvává.

Podobně hovoří opoziční zastupitel Jaromír Barák (Třebíč občanům!). Další člen opozice Miloslav Josífko (ANO) misi vnímá jako výsměch Třebíčanům „Myslím si, že je to ryze účelová cesta, že si tam pan Pacal splní nějaký svůj sen. Zisk zakázek považuju spíš za zástupný důvod,“ řekl Josífko.

Třebíč je skvělým místem pro investory, tvrdí projekt

Třebíč se potýká s nezaměstnaností z pěti velkých měst v kraji nejvíc. Dagmar Moláková v návrhu cesty uvedla, že město v rámci svého projektu „Třebíč žije!“ řeší především téma a problematiku incomingu. V tomto projektu vytvořilo webové stránky, které slouží jako informační rozcestník pro turisty, Třebíčany a podnikatele.

„Projekt ukazuje, že Třebíč je skvělým místem pro život a velmi zajímavou příležitostí pro investory. Ke konci roku 2014 se začala připravovat podnikatelská mise do JAR. Touto misí je možné navázat kontakty a přinést nové podnikatelské možnosti,“ píše městské radě Moláková.

Cesta se uskuteční od 16. února do 3. března. Členové mise navštíví Durban, Kapské Město či Johannesburg. Setkají se s podnikateli a velvyslankyní.