Automobil pelhřimovského městského úřadu před radnicí na Masarykově náměstí, kde je stání od ledna zakázané. | foto: čtenář iDNES.cz

Místostarosta zavádí změny v parkování, sám je porušuje, tvrdí svědek

  • 34
Pelhřimovský místostarosta Josef Koch je jedním z autorů nového a mnohými kritizovaného parkovacího systému v centru Pelhřimova. Sám však nové zákazy porušuje a parkuje před radnicí, kde se stát nesmí. Tvrdí to svědek, který automobil vyfotil. Koch však pochybení odmítá.

Minulý týden v pondělí odpoledne zastavila před radnicí na Masarykově náměstí v Pelhřimově šedá Škoda Octavia. „Vystoupil z ní místostarosta Josef Koch,“ upozornil redakci svědek, který si automobil na náměstí i vyfotografoval.

Řidič zastavil v místech, kde se parkovat od letošního ledna už nesmí. Ke stání vozidel na Masarykově náměstí je vyhrazena už jen strana podél Komerční banky mezi ulicemi Palackého a Růžová. Tam jsou navíc místa zpoplatněna.

„Na straně před radnicí je možné krátkodobé zastavení pouze pro dopravní obsluhu. Jinak se zde stát nesmí, parkovací místa jsou vyhrazena v dolní části náměstí,“ popsal nyní sám místostarosta Koch.

Radnice vyhradila plochy pro odstavení vozidla, pořídila parkovací automaty a stání zpoplatnila. V jedné z reportáží České televize přímo Koch vysvětloval, jaké změny a proč byly provedeny. Ty se však zejména u obyvatel centra a živnostníků setkaly s velkou kritikou.

Obvyklé parkoviště zavřela pouť, vymlouval se politik

Podle svědka, který špatně parkující automobil v pondělí kolem půl páté odpoledne vyfotil, s ním přímo před vchodem na městský úřad zastavil právě Koch. „Auto tam nechal minimálně hodinu,“ podotkl autor fotografií.

Šedá Škoda Octavia patří městu Pelhřimov, využívá jí vedení města i někteří úředníci.

Když místostarosta Koch zjistil, proč se redakce iDNES.cz na parkování a automobil ptá, znejistěl. „Nedovedu si ten termín přesně vybavit. Musel bych se podívat do diáře, ale na 90 procent jsem s autem nepřijel já,“ tvrdil.

Hned ale nabídl vysvětlení, proč tam vůz stál, přestože pro něj bylo zřízeno vyhrazené stání na parkovišti za městským úřadem.

„Ve městě se konala pouť. Parkoviště za úřadem bylo kvůli ní polovinu týdne uzavřeno. Nebylo možné se s autem dostat do garáže, kterou tam má,“ pravil.

Nehledě na to, že uzavření vyhrazeného parkoviště k ponechání vozidla města přímo před radnicí nikterak neopravňuje, má i toto místostarostovo vysvětlení háček. Pouť se konala už o víkendu 27. a 28. srpna. V neděli končila a v pondělí odpoledne už bylo parkoviště za úřadem otevřené.

„Máme vyřízené povolení na uzavření parkoviště za městským úřadem, kde bývá spousta atrakcí, až do půlnoci z pondělí na úterý. Ale každoročně se kolotočáři dokáží sbalit a odjet během dne, parkoviště pak okamžitě otevíráme. Letos to bylo mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne,“ prozradil ředitel Městského kulturního centra Martin Ecler.

„Městské auto na náměstí stálo opravdu jen výjimečně. Má vyhrazené stání a normálně parkuje tam,“ dodal pelhřimovský místostarosta.

Stát na zákazu už lidé vyfotili i starostu města

Není to poprvé, kdy někdo z vedení města podle svědků stál s autem tam, kde neměl. Redakce má k dispozici další fotografie z prosince loňského roku, na nichž podle jejich autora zastavil starosta města František Kučera v ulici Příkopy na žluté čáře označující zákaz zastavení. „Odskočil si do banky,“ připsal autor k fotografii.

Podle něho starosta k cestě využil služební automobil městských lesů, s nímž jako první muž města občas jezdil. Při podvečerním parkování před bankou tehdy nechal rozsvícená světla.

Parkování v centru Pelhřimova je pro místní velice citlivým problémem. Od nového roku radnice vytipovala jen několik míst ke stání a zpoplatnila je. Zpočátku stanovila cenu například na Masarykově náměstí na 50 korun za hodinu, platilo se i o víkendech a svátcích (o zavedení nového parkovacího systému čtěte zde a také zde).

Po vlně kritiky se však systém na jaře upravoval. Aktuální sazba je deset korun za každou půlhodinu, v sobotu odpoledne a o nedělích a svátcích se parkuje zdarma.

Přesto nejsou obyvatelé a živnostníci v centru spokojení. Vadí jim, že se nové povinnosti vztahují i na ně, že nemají možnost zakoupit rezidentní karty i že automobily hlídají pracovníci městského úřadu, kteří pokutují už za pětiminutové stání na vyložení zboží či nákupu (více se dočtete zde).

„Jak systém upravit tak, aby více vyhovoval občanům s trvalým bydlištěm, stále řešíme,“ konstatoval Koch.