Piva ze Želivského kláštěrního pivovaru. Ilustrační snímek

Piva ze Želivského kláštěrního pivovaru. Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Minipivovary z Vysočiny lákají zákazníky na medové nebo „kouřové“ pivo

  • 0
Malé pivovary na Vysočině o sobě začínají dávat vědět. Statečně bojují o zákazníky a lákají je nejen na chutné a hutné pivo, ale i na netradiční chutě a také na pivní speciály. K tomu patří také řada novinek - jako třeba pivo z nakuřovaného sladu.

Minipivovary z Vysočiny si pivaře dokážou předcházet. "Třeba na Vánoce jsme připravili medový speciál. Vaříme ho dvakrát do roka, kromě Vánoc ještě o pouti," uvedla Vlaďka Němcová z Rodinného minipivovaru v Pacově.

Kouřový speciál má v sortimentu pivovar v Jelínkově vile ve Velkém Meziříčí. Jedná se o speciální světlé pivo z nakuřovaného sladu.

Pivo se ve Velkém Meziříčí opět vaří od dubna 2004. I tam mělo pivovarnictví tradici, která zanikla v únoru 1949. "Maximální možnou varnou produkcí 4 000 hektolitrů piva ročně se řadíme do kategorie minipivovarů," uvádí sládek pivovaru na internetových stránkách.

V klášteře vaří zatím šest piv

Loňským cílem pro Želivský klášterní pivovar bylo dokončit rekonstrukci a rozjet znovu výrobu. To se podařilo v prosinci. "Chceme se etablovat na trhu, zatím máme šest druhů piv," sdělil jednatel želivského pivovaru František Marek.

V Želivě se chtějí zaměřit na vytvoření filozofie zážitkového pivovaru (exkurze, možnost uvařit si vlastní pivo) a na rozšíření odbytišť. "Třeba v Praze, a jednáme i v Brně," uvedl Marek. Speciály by zase mohly vznikat třeba před Vánocemi.

Milan Kozlíček z minipivovaru v Horních Dubenkách má jako hlavní produkt světlou dvanáctku. Uvařit může i čtyři další druhy piva v závislosti na sezoně a poptávce. "Kapacity máme naplněné. Rozšiřovat je zatím neplánuji. Chtěl bych to zvládat tak jako dosud v rodině," řekl Kozlíček.

V Dalešicích láká místní pivovar nejen na pivo, ale i na jídlo. V pátek tam budou rybí hody.