Slovanská epopej od výtvarníka Jana Jiřího Rathsama je k nerozeznání od Muchova...

Slovanská epopej od výtvarníka Jana Jiřího Rathsama je k nerozeznání od Muchova originálu. V jednom detailu se však liší. Rathsam ji namaloval na plátna o rozměrech 25 x 35 milimetrů. Epopej je tak 222krát zmenšená. | foto: Jaroslav Šnajdr, MAFRA

Alfons Mucha by koukal. Slovanská epopej od Rathsama je 222krát menší

  • 1
Slavná Slovanská epopej Alfonse Muchy se natrvalo přestěhovala do Pelhřimova. Tedy přesněji řečeno její věrná zmenšenina. Miniaturní kolekci sedmnácti Muchových obrazů vytvořil výtvarník Jan Jiří Rathsam. Strávil nad ní devět let, polovinu toho, co autor originálu.

Muzeum rekordů a kuriozit má další magnet pro návštěvníky. Dílo, které se stalo novým exponátem v sekci zlaté české ručičky a zapsalo se mezi české rekordy, vytvářel jeho autor postupně devět let. To je přesně polovina doby, kterou nad obřími plátny Slovanské epopeje strávil Mucha.

První zmenšený díl Muchovy epopeje - výjev Slované v pravlasti - namaloval sedmašedesátiletý malíř v roce 2004 a patří k jeho nejoblíbenějším. Další pak vytvářel s přestávkami až do současnosti.

Obrazy vznikly olejovými barvami na miniplátnech o rozměrech 25 x 35 milimetrů pomocí miniaturních štětců, detaily pak pomocí násadky se štětcem vyrobeným z několika vláken jednoho brku anglického havrana.

"Vzhledem k tomu, že je to velmi jemná práce, pořád pod lupou, mohl jsem s přestávkami malovat jen tak tři až čtyři hodiny denně. Mezitím jsem dělal i jinou práci. Jeden obraz mi podle složitosti zabral zhruba měsíc práce," odhadl Rathsam.

Díla jsou přesto namalována do nejmenších detailů včetně zachycení charakterů a výrazů tváře.

"Přistihl jsem se, že se figurám a scéně i v tom mrňavém měřítku snažím dát tu náladu, kterou originály mají. Na obraze Zavedení slovanské liturgie je například šedesát šest osob, žádná nechybí. V součtu je pak na všech obrazech 530 postav, jeden pes, dva koně a tři vlci," prozradil autor.

K epopeji od Salvatora Dalího přes Járu Cimrmana

Ten také první ze 17 vytvořených obrazů vyřezal ze zvláštního velkého plátna a přiřadil na obraz ke zbývajícím 16 miniaturám.

"Původně jsem se rozhodl vytvořit miniaturní portrét svého oblíbence Salvadora Dalího ke stému výročí jeho narození. Pak jsem udělal ještě největšího Čecha Járu Cimrmana, ale ten se mi propálil. Můj kamarád z Moravského Krumlova, ke kterému jsem tehdy často jezdil, měl galerii hned vedle vchodu do zámku, kde byla Muchova epopej. Chodil jsem se tam dívat a tam mě napadlo to zmenšit. Když jsem to hodil do kalkulačky, tak mi vyšlo 222násobné zmenšení. Nikdy jsem nepomýšlel na vytvoření rekordu, bral jsem to spíš jako srandu," vysvětlil malíř, jak vlastně na miniaturní nápad přišel.

Výtvarník zvažuje do budoucna vytvořit pro muzeum další kuriozity na plátně. "Napadlo mě buď namalovat miniaturní portréty, nebo naopak obří plátna členů své oblíbené skupiny The Beatles. Kterou verzi zvolím, ještě nejsem rozhodnutý," dodal Rathsam.

Muzeum rekordů a kuriozit chce představit zmenšenou Slovanskou epopej také návštěvníkům nadcházejícího 23. ročníku mezinárodního festivalu rekordů a kuriozit. Ten se uskuteční sedmého a osmého června v Pelhřimově. "Byli bychom rádi, kdyby autor přijel epopej osobně představit v sobotu v rámci naší arény rekordů," dodal za pořadatele festivalu Miroslav Marek.