Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Šikovní učni dostanou z krajské kasy téměř milion

  • 4
Téměř milion korun z krajské kasy dostanou šikovní učni z Vysočiny. Žáci takzvaných nedostatkových oborů si mohou přijít až na čtyři a půl tisíce za pololetí. Nejvíc si přilepší instalatéři, elektrikáři a zedníci.

Podmínky pro vyplacení stipendia splnilo 348 žáků z celkového počtu 744 žádostí, což je necelá polovina.

Počet stipendií ve druhém pololetí roku 2012

Elektrikář 49
Elektrikář-silnoproud 47
Instalatér 77
Jemný mechanik 7
Klempíř 7
Modelář 4
Nástrojař 6
Obráběč kovů 35
Pokrývač 7
Řezník-uzenář 3
Strojní mechanik 31
Tesař 27
Zedník 48

Částka, kterou kraj na stipendiích rozdá, by se mohla do budoucna zvýšit. "Samozřejmě je zde otázka, jak se k tomuto tématu postaví nová reprezentace Kraje Vysočina po volbách. Ale pokud se bude dobře dařit, je šance, že by se na tyto účely vyplácelo víc peněz. Není také vyloučeno, že do programu zařadíme další obory," uvedla Marie Kružíková, radní Kraje Vysočina pro oblast školství.

"Hodně se teď mluví o zemědělských oborech. Sem by to chtělo stipendium rozšířit, aby se zvýšil počet lidí, kteří jsou v tomto odvětví vzdělaní a umí například zacházet se zemědělskou technikou. Tihle odborníci jsou většinou hned po skončení školy v podstatě rozebraní, o práci nouzi nemají. Tak málo jich je. To se však zjistilo až nyní," popsala situaci radní.

Kružíková potvrdila, že právě zemědělství i jeho studium bylo u mládeže dlouho nepopulární. "Uškodilo mu i to, že hodně družstev tyto lidi propouštělo přes zimu. Staly se z něj víceméně sezonní práce," řekla.

I proto přišly podle Kružíkové zemědělské obory o možnost stipendií. Při volbě oborů to totiž vypadalo, že v zemědělství není uplatnění. A jaké podmínky musí žák, který chce na stipendium dosáhnout, splnit?

"Nesmí propadat, z praxe musí mít nejhůř trojku. Samozřejmě je potřeba, aby měl všechny zameškané hodiny omluvené, dohromady jich může nabrat maximálně 90 za pololetí. Pak tu máme i přísnější podmínky. To musí mít z praxe za 1, studijní průměr do 2,5 s tím, že nemá na vysvědčení žádnou trojku. Za to učeň dostane jako bonus jednorázově tisícovku," řekla Kružíková.

Že je stipendium pro žáky motivující, tvrdí i učitelé. "Pro ty, co se dobře učí, představuje bonus navíc," uvedla učitelka Střední školy technické Jihlava Jana Kolářová. Kromě Kraje Vysočina poskytují stipendia také některé firmy, mimo jiné například jihlavská společnost Bosch Diesel, největší zaměstnavatel v regionu.

"Jejich stipendijní program na škole máme. Při splnění podmínek žáci dostávají příspěvek na obědy a pomůcky. Kdyby propadli, musejí peníze vracet. Měsíčně od firmy dostanou i kolem dvou tisíc," dodala Kolářová.