Milan Plodík.

Milan Plodík. | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Štědré funkce pro komunisty nekončí, šéfem výboru se stal Milan Plodík

  • 1
Z pozice majitele realitní kanceláře v Havlíčkově Brodě se komunista Milan Plodík přesune na dobře placenou funkci předsedy finančního výboru na Kraji Vysočina. Opozice zřízení této funkce dlouhodobě kritizuje. Ale ani nyní se jí nepodařilo změnit post na neuvolněný s mnohem nižší odměnou.

Havlíčkobrodský podnikatel a krajský zastupitel za KSČM Milan Plodík se rozhodl přijmout funkci předsedy finančního výboru na krajském úřadě. Jde o jeden z dobře placených postů, který utužuje spolupráci ČSSD a KSČM v krajském zastupitelstvu. Je na plný úvazek a je honorovaný částkou přesahující 55 tisíc korun hrubého měsíčně.

Plat předsedů finančních výborů v jiných krajích

Jihomoravský kraj 72 460 Kč

Vysočina 55 070 Kč

Pardubický kraj 55 070 Kč

Olomoucký kraj 8 660 Kč

Plzeňský kraj 8 000 Kč

Liberecký kraj 3 800 Kč

Pozn.: Jde o odměny před zdaněním.

Zdroj: jednotlivé kraje

Plodík prodává podíl ve firmě Havlíčkobrodská realitní s.r.o., v níž je i jednatelem. „Mít obě práce asi dost dobře nejde. To uznáte, že nemohu sedět jedním zadkem na dvou židlích,“ řekl. Od prvního února nebude jednatelem realitky, na tento post se posune makléř Václav Špinar.

K volbě předsedy finančního výboru došlo proto, že Zdeněk Dobrý (KSČM) dopisem z 5. ledna rezignoval na tuto funkci z vážných zdravotních a rodinných důvodů. Komunisté navrhli zvolit právě Plodíka, dlouholetého člena krajského zastupitelstva i současného člena finančního výboru.

Na úterním jednání zastupitelstva navrhl lidovec Miroslav Houška, aby se režim šéfa finančního výboru změnil. Aby se stal postem neuvolněným, který by se dělal v souběhu s jiným zaměstnáním a za měsíční odměnu 8 000 korun. S tím však sociální demokraté a komunisté nesouhlasili. Opozici, ve které je ODS a KDU-ČSL, přehlasovali většinou 21 hlasů. Pro změnu bylo jen jedenáct opozičních politiků.

Dík komunistům za tichou podporu jednobarevné rady kraje

„Argumenty, aby funkce pokračovala jako uvolněná, jsou jednoduché. Máme šest let zkušeností s touto funkcí a také výsledky hospodaření kraje, které jsou velmi pozitivní. Nyní jsme přerozdělovali první část přebytku hospodaření kraje za rok 2014, který se pohybuje mezi 700 až 800 miliony korun. Výsledky práce sekce ekonomiky a grantů, kterou mám na starosti já, i finančního výboru jsou velmi dobré,“ řekl náměstek hejtmana Vladimír Novotný (ČSSD). „Praxe ukazuje, že je dobře postaráno o finance a hospodaření kraje,“ dodal.

Lidovec Houška oponoval. „Činnost finančního výboru znám a umím si představit, že ho bude řídit člověk, který tady nemusí být zaměstnán celý týden, celý měsíc a celý rok. Pak z toho vyplývá i finanční úspora pro kraj, když nebude muset zaměstnávat člověka na plný úvazek. Můj návrh spočíval v tom, aby předseda byl neuvolněný. Osobně si umím představit takto to řídit,“ řekl.

Uvolněné a stejně placené funkce předsedů finančního a legislativního výboru a bezpečnostní komise rady kraje zřídila před šesti roky tehdy nově sestavená krajská vláda. Všechny posty obsadili komunisté, Zdeněk Dobrý, Drahoslav Oulehla a Jan Slámečka, za to, že KSČM bude podporovat jednobarevnou sociálně-demokratickou radu kraje. Po krajských volbách před dvěma roky se situace opakovala.