Za cestování městskou hromadnou dopravou by už brzy ve Velkém Meziříčí nemuseli platit důchodci a školní mládež. Ilustrační snímek

Za cestování městskou hromadnou dopravou by už brzy ve Velkém Meziříčí nemuseli platit důchodci a školní mládež. Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

V Meziříčí budou mladí a důchodci jezdit MHD zdarma, plánuje radnice

  • 0
Ulehčit městu s vysokým provozem od aut v době, kdy děti chodí do školy a zpět. Vyjít vstříc starším lidem. Takový je plán radnice ve Velkém Meziříčí. Dětem a mládeži do 16 let, stejně tak důchodcům nad 65, chce umožnit cestovat městskou dopravou zdarma.

Pro seniory by měla být bezplatná MHD od roku 2015m, pro mládež má novinka začít platit o rok později.

„Zda už od 1. ledna, nebo až od začátku školního roku v září, to se teprve musíme dohodnout. Hlavním důvodem této změny je fakt, že v době, kdy dětem začíná a končí vyučování, školy obklopují špalíry aut. Chceme ulehčit provozu ve městě i peněženkám rodičů. A druhé kategorii - starším občanům - hodláme takto rovněž vyjít vstříc,“ uvedl starosta Radovan Necid.

Jedním dechem ale dodal, že celá věc projde diskusí v zastupitelstvu, které bude mít na to téma i speciální seminář.

„Samozřejmě se musí vyřešit úplně konkrétní věci typu, jakým jízdním dokladem se budou tyto dvě skupiny cestujících prokazovat, zda to bude jen pro občany města a podobně,“ řekl Necid.

V jedenáctitisícovém městě dosahují roční náklady na MHD 750 tisíc korun. „Navýšení za důchodce by bylo až 250 tisíc, u dětí o něco větší,“ doplnil starosta.

Ve Frýdku nebo Třeboni se vozí MHD zdarma všichni

Standardem v Česku je jízda dětí do šesti let MHD zdarma. Z vysočinských měst jezdí například v nedalekém Žďáru nad Sázavou bezplatně lidé nad 70 let.

„V Jihlavě platí cestující nad sedmdesát let 120 korun za kartu a rok,“ řekl šéf zdejšího dopravního podniku Josef Vilím. V Třebíči pro seniory jízdy zdarma nejsou. Existuje zde ale slevový program.

Tuzemskou zajímavostí je přístup v 58 tisícovém Frýdku-Místku na severní Moravě nebo v jihočeské Třeboni, která má 8,5 tisíce obyvatel. Tam mají cestující všech věkových kategorií jízdné zdarma.

Ve Frýdku-Místku si zájemce na počátku pořídí jednorázově čipovou kartu, která stojí 300 korun a platí rok. Za rok si ji dobije na další rok za jednu korunu. Může si ji zřídit kdokoli z celé České republiky. Existuje jediné omezení: nárok na ni nemá člověk, který je dlužníkem vůči městu.

„MHD zdarma u nás funguje už tři roky. Šlo o politické rozhodnutí. Jsme s tím ve městě velmi spokojení, poklesl počet aut v ulicích, skokově se zvýšila naplněnost autobusů, je o ně velký zájem. A rozšířily se linky do dalších okolních obcí. Výpadek ročních tržeb činí 10 milionů,“ řekla mluvčí magistrátu v severomoravském Frýdku-Místku Jana Matějíková.

V Třeboni mají jiný systém. Lidé nastupují předními dveřmi u řidiče, který se zeptá, kam jedou, a dá jim jízdenku. Tu ovšem cestující neplatí. Město ji pak uhradí dopravci.