Zahájení 19. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Zahájení 19. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

V Jihlavě začal festival dokumentů, cenu za přínos filmu získal Pelešjan

  • 0
V jihlavském Domě kultury v úterý začal poslední náctiletý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Při slavnostním zahájení byla pokřtěna kniha o časosběrném dokumentu od Heleny Třeštíkové, cenu za přínos světové kinematografii převzal arménský režisér Artavazd Pelešjan.

Sychravé počasí a spadané listí v ulicích Jihlavy jsou tradiční kulisou festivalu. V úterý večer byl zahájen už 19. ročník, ceremonií diváky provázeli herci z divadla Vosto5 Jiří Havelka a Ondřej Cihlář.

Na pódiu byla pokřtěna kniha o časosběrném dokumentu od Heleny Třeštíkové. Ještě než autorka hodila podepsanou knihu do publika, prozradila: „Knihu jsem začala psát před rokem, ale první zkušenosti jsem sbírala již v době, kdy byl festival v plenkách.“ A mimoděk přidala: „Já jsem vlastně takovým časosběrným divákem tohoto festivalu, jsem tady od prvního ročníku.“

Cenu za přínos světové kinematografii z rukou ředitele festivalu Marka Hovorky převzal ArtavazdPelešjan, kterého festival vnímá jako básníka a jednoho z nejinspirativnějších režisérů.

„Je pro mě velkou ctí, že tuto cenu mohu převzít právě tady, a rád bych za ni poděkoval celému festivalu i Jihlavě,“ řekl laureát.

Letošní ročník nese v podtitulu věčnost. „Jedním z důvodů, proč právě věčnost, je, že festival vzdává hold filmařům, protože se nerozhodli zaměřit život jen na sebe, ale zůstane po nich to dílo, které vytváří nějakou kontinuitu, obraz myšlení, paměť. Od toho je mimo jiné i filmový festival, aby pokračoval v mapování děl,“ vysvětlil Hovorka.

Maskotem se pak stala gorila. Ta se objevuje i v oficiální festivalové znělce, jejímž autorem je americký režisér GodfreyReggio. Společně s Franzem Kafkou se ptá, co vlastně znamená slovo svoboda.

Festival pokračuje až do neděle. Podrobný program je uveden na stránkách festivalu. Ve středu představí Helena Třeštíková svoji metodu časosběrného dokumentu, Lucie Česálková uvede první komentovaný blok televizních záznamů pohřbů významných českých myslitelů. Další dokumenty diváky zavedou na Ukrajinu či do sociálně vyloučené lokality.