Žáci základní školy Nádražní v Bystřici nad Pernštejnem odesílají výsledky měření klimatologům a meteorologům do USA.

Žáci základní školy Nádražní v Bystřici nad Pernštejnem odesílají výsledky měření klimatologům a meteorologům do USA. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Meteorologická měření školáků z Bystřice na Pernštejnem využívá NASA

  • 0
Otepluje se a déšť už není tak kyselý, zjistili školáci v Bystřici nad Pernštejnem. Žáci základní školy Nádražní již čtrnáct let, týden co týden, odesílají výsledky svých měření klimatologům a meteorologům do USA. Pochválila je za to i Madelaine Albrightová.

"Sever osmdesát procent. Jih devadesát procent. Západ sto procent," hlásí žačky z deváté třídy, když měří oblačnost. Zjišťují teplotu ovzduší, v zimě výšku sněhové pokrývky, denní příbytek sněhu a za deště množství a pH srážek. Jejich spolužák Bohdan pak na internetové adrese NASA pečlivě vyplňuje tabulky s čísly.

Žáci základní školy Nádražní v Bystřici nad Pernštejnem odesílají výsledky měření klimatologům a meteorologům do USA.

Průměrná roční teplota planety je vyšší než před deseti lety. Teplotní výkyvy na Bystřicku jsou větší a jaro se zkracuje, vypozorovali teenageři v Bystřici.

"Taky jsme zjistili, že zdejší deště už nejsou tak kyselé jako dřív. Zřejmě to souvisí s tím, že jsou na komínech filtry," sdělují žákyně z devítky.

Diplom za přesnost

Do celosvětového programu Globe, který v roce 1995 založil tehdejší viceprezident USA Al Gore, zapojila školu učitelka matematiky a zeměpisu Dagmar Pivková. Je duší projektu na škole dodnes. "Na měření deváťáků už dnes nemusím dohlížet. Čísla si ale  kontroluji na přístroji v kabinetu," říká.

Před osmi lety dostali její žáci od amerických výzkumných organizací NOAA a NCDC, které s NASA spolupracují, ocenění a pochválila je i Madelaine Albrightová.

A neztratili se ani v tuzemsku - mezi dvěma sty škol jsou druzí nejlepší v přesnosti i v objemu zasílaných údajů. Jejich konkurenty jsou přitom často středoškoláci. "Měření se nesmí přerušit. Proto máme služby i během prázdnin," vysvětlila školačka jménem Veronika.