Snímek zachycuje sovětské vojáky na žďárském náměstí v květnu roku 1945. Kaťuše...

Snímek zachycuje sovětské vojáky na žďárském náměstí v květnu roku 1945. Kaťuše v pozadí byly namířeny v palebném postavení na Zelenou horu. V té oblasti se měla stále ukrývat jednotka SS. Někteří němečtí vojáci se ještě několik dní skrývali v okolních lesích. Posledního zbloudilého našli 14. května. Čekala ho poprava. | foto: Vilém FrendlMAFRA

Je zvlášť nebezpečný, označilo gestapo zastupitele Jihlavy

  • 0
Města na Vysočině chystají velké akce k sedmdesátému výročí konce druhé světové války. Třeba v jihlavském Muzeu Vysočiny bude přes dva letní měsíce výstava na téma německých antifašistů na Jihlavsku.

Historici tak představí výsledky několikaletého výzkumu této oblasti, která byla dosud prakticky neznámá. Během přípravy navštívili celou řadu českých i zahraničních archivů. Podařilo se jim najít i řadu pamětníků, rodinných příslušníků, kteří poskytli cenná svědectví a dokumenty. Výstava tak představí návštěvníkům zcela nová fakta.

Výzva z muzea

  • Muzeum Vysočiny v Jihlavě prosí veřejnost o případné poskytnutí osobních vzpomínek, fotografií a dokumentů spojených s německými antifašisty.
  • Poznatky či dochované materiály by muzeum využilo pro dokumentační práci a pro připravovanou výstavu.
  • Lidé se mohou obracet na Radima Gondu, historika Muzea Vysočiny Jihlava. Telefon: 567 573 897, e-mail: gonda@muzeum.ji.cz.
  • Výstava bude veřejnosti přístupná v prostorách Muzea Vysočiny Jihlava od 26. června do 30. srpna roku 2015.

„Sedmdesát let po osvobození je třeba poukázat na hrdinství a utrpení antifašistů německé národnosti, jejichž pozice byla mimořádně složitá,“ popisuje historik Radim Gonda.

Ve třicátých a čtyřicátých letech se podle něj většina Němců na Jihlavsku přiklonila k nacismu. Například v obecních volbách roku 1938 v Jihlavě hlasovalo 97 procent německých voličů pro Henleinovu Sudetoněmeckou stranu.

„V takovémto prostředí Němci, kteří se aktivně proti fašismu postavili, museli žít. Nebylo jich sice mnoho, tím více však vyniká jejich odvaha. Jedním z nich byl například Anton Urbar, od roku 1938 člen jihlavského zastupitelstva,“ pokračuje historik.

Urbar byl zatčen 1. září 1939 v den útoku proti Polsku. Tehdy běžela v protektorátu rozsáhlá zatýkací akce zaměřená na utlumení představitelů hnutí národního odporu a antifašistů.

Kartotéka gestapa, kde měli nebezpečné protivníky

„Urbar byl přitom gestapem evidován v takzvané Kartotéce A, v níž nacisté shromažďovali údaje o zvláště nebezpečných odpůrcích fašismu. Už to dokládá význam Urbarovy osobnosti. Byl téměř pět let vězněn v koncentračním táboře Buchenwald, kde 24. srpna 1944 zahynul,“ doplnil Radim Gonda.

Výstavu budou tvořit panely, na nichž historici představí podmínky, v jakých němečtí antifašisté působili. A taky represe, jimž byli tito lidé vystaveni, včetně jejich věznění v koncentračních táborech.

„Řada ze zdokumentovaných osob v době okupace zahynula, ostatní přežili často s podlomeným zdravím a psychickými traumaty. Návštěvníci výstavy se budou moct seznámit s osudy konkrétních osob. Pohlédnou některým z nich do tváří na zachovaných a cenných fotografiích,“ pozval historik.

Výstava bude veřejnosti přístupná v prostorách jihlavského Muzea Vysočiny od 26. června až do konce srpna letošního roku. Pracovníci muzea by uvítali jakékoliv vzpomínky, fotografie či dokumenty spojené s tématem německých antifašistů. Výstavu by tak ještě rozšířili.