Tradiční masopust ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska

Tradiční masopust ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Masopustní průvod masek probudí spící Veselý Kopec

  • 0
Chcete zažít atmosféru masopustního veselí s tradičními maskami a dobrotami? Vydejte se v sobotu na výlet do muzea v přírodě na Veselém Kopci. Tam si připomínají více než dvousetletou tradici a pořádají masopustní obchůzku masek mezi tamějšími roubenkami.

Skanzen na Veselém Kopci na pomezí Vysočiny a Pardubického kraje se v sobotu na pár hodin otevře pro návštěvníky.

Masopust v UNESCO

  • Masopustní obchůzky a masky na Hlinecku patří k obyčejům tradovaným po generace zdejšími obyvateli. Vzhledem ke své výjimečnosti byly v listopadu roku 2010 zapsány do Reprezentativního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.
  • Masopust začíná po svátku Tří králů a končí v úterý před Popeleční středou. Je to doba zabíjaček, besed a zábav končící obchůzkou maskovaných postav.
Tradiční masopust ve skanzenu na Veselém Kopci u Hlinska

"Masopustní obchůzku na Veselém Kopci letos předvede vesnická skupina ze Studnice u Hlinska. V 10 hodin bude slavnostně uděleno povolení a průvod masek vykročí mezi jednotlivé roubené objekty," řekla vedoucí správy Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová.

Tento obřad masky zopakují ještě jednou ve 13 hodin pro ty, kteří do skanzenu přijedou až po obědě.

Rozpustilé masky dají návštěvníkům zvláštní pomazání

Následovat bude dopolední i odpolední obchůzka, během které návštěvníci uvidí všechny tradiční masky, jakými jsou například laufr, turci, slaměný, ras s kobylou, kominík či kramář. U každého domu zatančí turci svůj tanec, aby se vyvedla úroda.

"Návštěvníci by se měli připravit na různé žerty masek, ke kterým například od pradávna patří pomazání obličeje zvláštním mazadlem," uvedla Ilona Vojancová.

Kromě toho si zájemci mohou prohlédnout jednotlivé expozice na Veselém Kopci, objekty budou v sobotu otevřené do půl čtvrté.

"Lidé budou mít možnost nákupu upomínkových předmětů, tiskovin či drátované keramiky. Ve stylové Hospůdce Na Vejměnku přímo v areálu muzea ochutnají i staročeskou zabíjačku," přibližuje program Vojancová.

V 15 hodin se masky shromáždí k závěrečnému obřadu, kde si nejprve poslechnou masopustní testament. "V něm budou vzpomenuty hříchy, kterých se dopustila maska kobyly. Tu pak obřadně porazí a masopustní obchůzku ukončí veselý tanec všech masek," řekla Vojancová.

Maska kobyly se ale brzy dočká svého oživení, což symbolizuje příchod jara. Kobylku vzkřísí sklenka alkoholu. Celý průvod doprovází říznou dechovkou muzikanti, poražené kobylce hrají pohřební píseň a při jejím oživení klasickou "Kobylka malá".