Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Ať hledají lokality s infikovanými klíšťaty všichni, volají na Vysočině

  • 4
Hygienici z Vysočiny by rádi pokračovali v průzkumu lokalit s výskytem viru klíšťové encefalitidy a bakterií lymské boreliózy i v dalších letech. Navíc se chystají obrátit na Ministerstvo zdravotnictví, aby celý projekt zaštítilo a zapojily se tak do něj i další kraje v republice.

Letošní pilotní zkoumání vytipovaných lokalit na Vysočině trvalo čtrnáct dnů, přičemž v každém okrese se sbírala klíšťata na čtyřech místech.

„V každém okrese se tomu věnovali dva až tři lidé,“ prozradila krajská epidemioložka Alena Dvořáková. „Všichni to přitom dělali nad rámce své pracovní náplně,“ doplnil Jiří Kos, ředitel sekce ochrany a podpory veřejného zdraví na krajské hygienické stanici v Jihlavě.

Průzkum se prováděl technikou takzvaného vlajkování, kdy se speciální tkanina táhne trávou či po vybraném terénu (psali jsme zde). „Technickou stránku projektu máme zajištěnou, včetně laboratoře, která provede vyšetření, teď bychom ale potřebovali ujednotit metodiku,“ prohlásil Kos.

„Prostě, aby se do toho zapojilo více subjektů a spolupracovalo se i mezikrajsky. Zejména bychom rádi zahrnuli Jižní Čechy, protože ty jsou co do výskytu encefalitidy společně s námi na předním místě,“ dodal.

Aby měly výsledky projektu skutečně smysl, bylo by podle něj zapotřebí věnovat se průzkumu aspoň deset let, a to nejen v letním období.

„Je potřeba zachytit křivku a distribuci toho daného druhu. On totiž každý druh prochází určitou sinusoidou, co do četnosti výskytu. A my nevíme, kde se teď momentálně nacházíme. Jestli to je maximální výskyt, nebo k tomu maximu teprve směřujeme,“ vysvětloval.

Peníze šly výhradně na laboratorní vyšetření

Ideálním řešením by prý bylo, kdyby celý projekt zaštítilo Ministerstvo zdravotnictví. „Alespoň ideově. Aby se to stalo pobídkové pro ostatní kraje,“ svěřil se s přáním Kos.

„Takhle to jenom sem a tam v někde zkusí, stejně jako my. A smysl to určitě má. Pokud se objeví na některém místě nějaký ten virus, tak je potřeba informovat obecní úřad, aby předal informace obyvatelstvu či institucím, které provozují nějaké zotavovací zařízení. Zkrátka, aby s možným ohrožením počítali a chránili se,“ doplnila kolegu z hygienické stanice Dvořáková.

Finanční pomoc projektu znovu přislíbil Kraj Vysočina, který už letos věnoval na zmiňovaný průzkum 30 tisíc korun. „Veškeré tyto peníze šly na laboratorní vyšetření u Státního veterinárního ústavu,“ ujišťovala Dvořáková. „Pracovní dobu, pohonné hmoty a další výdaje jsme neúčtovali,“ dodala s tím, že znovu do terénu by měli hygienici vyrazit zřejmě příští rok na jaře.

A kolik klíšťat během čtrnácti letošních červnových dnů na vláknech speciální tkaniny uvízlo? „Na jeden sběr připadlo 30 až 50 klíšťat. Tolik jich je potřeba, aby byl vzorek dostatečně reprezentativní pro výzkum,“ prozradila krajská epidemioložka.

,