Třináct romských dětí pravidelně navštěvuje Dům dětí a mládeže v Telči. Projekt

Třináct romských dětí pravidelně navštěvuje Dům dětí a mládeže v Telči. Projekt zaměřený na tuto komunitu jim má zadarmo ukázat, čemu se mohou ve volném čase věnovat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Malí Romové se už v Telči nenudí, učí se břišní tance a hrát na bonga

  • 40
Dům dětí a mládeže v Telči se snaží ve speciálním projektu pomoci těm, kteří nejsou začleněni do běžné populace. K nim patří i děti žijící za městem v prostorách zvaných Cihelna. Třináct malých Romů se teď snaží přesvědčit, že nemusejí jen zabíjet volný čas, ale mohou dělat i něco smysluplného.

"Když se tady budou děti čemukoli věnovat, je jisté, že se alespoň v této době nebudou toulat po městě a dělat výtržnosti. Kdyby kroužky navštěvovaly alespoň půl roku poté, co toto skončí, považoval bych to za veliký úspěch," říká s úsměvem ředitel Domu dětí a mládeže v Telči Luboš Janovský.

Zájmové kroužky zde totiž navštěvuje minimum romských dětí a většina ani netuší, jaké aktivity dům dětí a mládeže nabízí. Velký vliv mají rodiče, kteří nemají zájem a mnohdy ani peníze.

Nikdo neví, zda děti vydrží celé dva měsíce

Děti mají nabitý program, týdně je v plánu osm až dvanáct hodin různých aktivit. Celkem by měly za dva měsíce trvání projektu absolvovat kolem 200 hodin. "Je to dost a máme trochu strach, aby vydržely chodit, protože když je něco příliš často, tak se jim to přejí a přestanou mít zájem," komentuje Janovský.

Třináct romských dětí pravidelně navštěvuje Dům dětí a mládeže v Telči. Projekt

Proto připravili dětem program více než pestrý. Každý by si měl vyzkoušet úplně všechno, a když ho něco zaujme, může se pak přihlásit do kroužku a v zájmové činnosti pokračovat.

"Myslím, že je důležité nastartovat u těchto dětí nějaký smysl pro pravidelnost, aby si uvědomily, že jednou nebo dvakrát za týden mají nějakou povinnost," vysvětlil Janovský.

Program je pro romské děti trochu přizpůsobený a zaměřený na jejich kulturu a temperament. Pro děvčata jsou to břišní tance, pro chlapce hra na bonga a další rytmické nástroje. Helena Ritterová, která už delší dobu s komunitou spolupracuje, učí korálkování a keramiku.

Má to význam? To se teprve uvidí

Všichni, kteří se dětem věnují, jsou rádi, že se jich podařilo do projektu zapojit tolik. Cesta nebyla jednoduchá. Kdyby totiž čekali, kolik dětí se samo přihlásí, asi by byl kroužek prázdný.

Plakátky s informacemi tak vyvěšovali nejen ve škole ale i v romské klubovně přímo v prostorách Cihelny. Spolupracovaly i obě školy v Telči, kam pracovníci projektu docházeli a místo některých vyučovacích hodin děti lákali na volnočasové aktivity.

"Dokonce jsme byli rozhodnuti, že na první schůzku si pro děti dojdeme přímo do Cihelny a dovedeme si je sem," podotkl ředitel Janovský. Tím ale snaha nekončí, další plánované schůzky se dětem musejí neustále připomínat.

Zda se podobný projekt v Telči ještě někdy rozjede, je ve hvězdách. Dům dětí a mládeže je nakloněný tomu, aby děti v aktivitách pokračovaly v rámci kroužků. "Když uvidíme, že to má význam, nebudeme se něčemu podobnému bránit. Abychom ale z vlastní vůle dál chodili do Cihelny a vodili sem romské děti, když samy nepřijdou, na to už není energie, čas ani prostředky," dodal Luboš Janovský.