Politici nevidí problém v tom, že podporují rozvoj elektrárny v Dukovanech a zároveň vydělávají na akciích ČEZ.

Politici nevidí problém v tom, že podporují rozvoj elektrárny v Dukovanech a zároveň vydělávají na akciích ČEZ. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Politici podporují dostavbu Dukovan a pak vydělávají na akciích ČEZ

  • 13
Jedni politici z Vysočiny sedí v krajském zastupitelstvu, které letos podpořilo záměr stavby nových bloků dukovanské jaderné elektrárny, a zároveň si na přivýdělek kupují akcie společnosti ČEZ. Další mají milionové příjmy za práci v nemocnicích či představenstvech firem. Vyplývá to z majetkových přiznání.

Nejvíc si z politiků spjatých s Vysočinou loni přivydělal předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Sice není z kraje, ale letos kandiduje do Poslanecké sněmovny jako vysočinský volební lídr. V Agrofertu loni dostal jako člen představenstva 4,6 milionu korun.

„K té odměně: je to rozhodnutí představenstva. Já jsem celý život zvyklý vstávat v pět hodin a chodit spát o půlnoci a za tuto dobu se toho dá stihnout poměrně dost. Teď, když jsem přestal pracovat pro Agrofert, tak se víc věnuju politice,“ uvedl Faltýnek ke svým bočním příjmům.

Dalších 232 tisíc obdržel loni jako člen představenstva Vodovodů a kanalizací Prostějov. A 84 tisíc dostal za členství v dozorčí radě Moravské vodárenské společnosti.

Politici nakupují akcie

Starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl, jenž je letos vysočinským lídrem ODS, loni nakoupil akcie společnosti ČEZ. Stejně se rozhodl investovat krajský radní Martin Hyský (ČSSD).

Oba sedí na hejtmanství v zastupitelstvu. Hyský nevidí problém v tom, že podporuje rozvoj elektrárny v Dukovanech a snaží se zároveň vydělat peníze na akciích ČEZ.

„Ta moje investice není v řádu milionů a rozhodovací pravomoci v ČEZ nemám. To bych pak nemohl investovat do ničeho, nemohl bych kupovat v potravinách,“ ohradil se Hyský.

Podle něj by se měla rozhodně prodloužit doba fungování dukovanské elektrárny. „Protože je to významný zaměstnavatel,“ podotkl.

Do akcií investoval desítky tisíc korun. Zaměřil se i na společnosti Stock, Kofola, Deutsche Bank či Erste Bank. Na koupi a následném prodeji vydělal podle svých slov loni do 50 tisíc korun.

Dividendy a dluhopisy

„Měl jsem nějaké volné finanční prostředky, tak jsem si řekl, že je nenechám ležet na účtu a zkusím to,“ řekl radní Hyský. Zároveň má hypoteční úvěr 3,4 milionu a úvěr na auto 491 tisíc.

Hyský je kromě hejtmanství i radním na jihlavské radnici. Tuto práci měl loni oceněnou šedesáti tisíci.

Brodský starosta Tecl je akcionářem osmi společností. Loni se stal majitelem akcií ČEZ za cenu 112 tisíc a Komerční banky za 82 tisíc. Vydělal v tomto směru na dividendách přes sto tisíc. Získal i dluhopis společnosti Czech Property Investments za cenu 497 tisíc. „Rozhoduji se v této oblasti sám. Akcie držím dlouhodobě,“ uvedl Tecl.

Dalších 300 tisíc korun loni dostal za post v dozorčí radě společnosti Želivská provozní. Tato dozorčí rada se schází jednou za dva měsíce. A za nájem pozemků dostal Tecl loni přes 50 tisíc.

Zdravotnické přivýdělky

Volební lídr lidovců a poslanec Vít Kaňkovský také není pouze politikem. Jeho vedlejší příjem z havlíčkobrodské nemocnice, kde je primářem, činil loni 627 tisíc korun po zdanění a povinných odvodech. Kaňkovský také získal podílové listy za cenu 450 tisíc korun.

Příjmy hned z několika stran najednou měl tradičně poslanec a hejtman Jiří Běhounek, který letos už poněkolikáté vede coby nestraník do voleb ČSSD. Celkem 400 tisíc dostal za předsednictví ve správní radě VZP. Jako lékař v Pelhřimově a Kamenici nad Lipou si vydělal 273 tisíc.

Jeho platy v čele kraje a ve Sněmovně překračují v ročním součtu dva miliony korun. V minulosti řekl, že jeden z těchto platů dává na charitu.

Joukl půjčku nesplatil

Zvláštní kapitolou v oblasti majetkových přiznání je už od loňského roku bývalý náměstek hejtmana Libor Joukl (ČSSD). Loni do něj zapsal, že přijal osobní půjčku 7,2 milionu korun. Peníze použil na zaplacení hypotéky své vily.

Od té doby odmítá říct, komu je zavázán. „Proč bych to uváděl? Důvod nebyl ani předtím a teď už vůbec není,“ uvedl Joukl nedávno pro MF DNES.

V novém majetkovém přiznání napsal, že půjčka byla loni na podzim stále ve stejné výši, takže nic nesplatil.

Dnes pracuje jako investiční náměstek u Krajské správy a údržby silnic. Loni si přivydělal 105 tisíc jako člen výboru pro audit společnosti ČD Cargo. A 41 tisíc korun dostal jako asistent poslance.

Co uvedli další politici v majetkových přiznáních

Zuzana Šánová, poslankyně (ANO)

  • Přivydělala si 450 tisíc, podniká v oblastech účetnictví, daní a vzdělávání.

Miloš Vystrčil, senátor (ODS)

  • Přivydělal si celkem 115 tisíc jako akademický pracovník Vysoké školy polytechnické a díky funkci zastupitele na hejtmanství a v Telči.

František Bradáč, senátor (KDU-ČSL)

  • Má úvěry ve výši 646 tisíc korun.

Milan Štěch, předseda Senátu (ČSSD)

  • Dostal darem od členů rodiny pozemek o výměře 9 522 metrů čtverečních.

Miroslava Němcová, poslankyně (ODS)

  • Koupila osobní auto za cenu 638 tisíc korun, prodala pozemky za 891 tisíc a vůz za 165 tisíc.

Josef Zahradníček, poslanec (KSČM)

  • Koupil osobní vůz za cenu 530 tisíc korun.

Karel Tureček, poslanec (ANO)

  • Z pronájmu nemovitosti získal 192 tisíc, za práci pro firmu Perca 104 tisíc. Má úvěry v celkové výši 1,17 milionu.

Pavel Antonín, poslanec (ČSSD)

  • V havlíčkobrodské nemocnici si jako primář vydělal 1,3 milionu.

Karel Černý, poslanec (ČSSD)

  • Hypoteční úvěr převedl na manželku, loni uvedl jeho výši 659 tisíc Kč.

Jana Fischerová, poslankyně (ODS)

  • 227 tisíc si přivydělala po volbách jako náměstkyně hejtmana v závěru loňského roku, 60 tisíc obdržela jako členka dozorčí rady Státního fondu rozvoje bydlení.

Vladimír Novotný, náměstek hejtmana (ČSSD)

  • Částku 433 tisíc korun dostal za předsednictví ve správní radě Správy železniční a dopravní cesty.

Pavel Pacal, náměstek hejtmana (Starostové pro Vysočinu)

  • Hypotéka 820 tisíc.