Skladatel Gustav Mahler se narodil v tomto domě v Kalištích u Humpolce. Nyní je...

Skladatel Gustav Mahler se narodil v tomto domě v Kalištích u Humpolce. Nyní je tam penzion. | foto: dedictvivysociny.cz

Do Mahlerova rodiště jezdí většinou cizinci. Hodně jich v domě i přespí

  • 2
Není to nijak velká vesnice, přesto přitahuje zájem cizinců i z velké dálky. Rakušané, Němci, Japonci a minimum Čechů. Takovou návštěvnost má penzion Mahler v rodném domě světoznámého skladatele v Kalištích nedaleko Humpolce.

Od úmrtí Gustava Mahlera letos uplyne 105 let. Návštěvnost penzionu odráží, jak jeho hudbu vnímají posluchači za hranicemi a jak v Česku. Do Kaliště, kde žije kolem 350 obyvatel, jezdili příznivci Mahlerovy hudby „ze Západu“ už před rokem 1989, tehdy ale tak trochu utajeně.

„V Čechách není Mahler stále tak známý jako v zahraničí,“ popisuje Jiří Kutiš, provozovatel penzionu Mahler.

Penzion otevřel před necelými dvaceti lety a za tu dobu tam zavítala řada předních českých i zahraničních interpretů Mahlerova díla. Podle provozovatele se asi polovina turistů ze zahraničí v penzionu i ubytuje.

„Jsou to většinou lidé nad padesát let, kteří si zde rádi odpočinou,“ uvedl Jiří Kutiš.

Do vsi jezdí i autobusy se zahraničními turisty, kteří zůstanou jen krátce a pak pokračují v další cestě.

Místní postupně svoji obec, která poutá zájem cizinců, zvelebují. V současnosti pořádají veřejnou sbírku na opravu místního kostela svatého Jana Křtitele, což je jedna z dominant vesnice. Zatím se podařilo nasbírat 47 tisíc korun.

Skladatelův otec obchodoval s lihovinami

Obyvatelé Kaliště berou Mahlera za svého, i když se rodina krátce po jeho narození odstěhovala. „Letos v květnu chystáme autobusový zájezd na hrob Gustava Mahlera do Vídně,“ poznamenal starosta obce Pavel Kutiš, který je bratrem provozovatele penzionu Mahler.

V Kalištích se pořádají pravidelně různé kulturní akce. Třeba uplynulou sobotu tam vystoupilo Divadlo Klauniky s představením Don Quijote de la Ancha.

Mahlerova rodina se přestěhovala do Kaliště v roce 1827 poté, co se narodil skladatelův otec Bernard. Nejprve žila v domě číslo 52, ke kterému patřila i vinopalna.

Skladatelův dědeček Šimon Mahler se stal nejprve nájemcem a v roce 1838 majitelem této vinopalny. Rozkvětu jeho obchodu pomohlo zrušení nejtvrdších zákonů, které v revolučních letech 1848 a 1849 omezovaly Židy v pohybu i v podnikání.

Také Gustavův otec Bernard Mahler obchodoval s lihovinami. Když se oženil s dcerou bohatého obchodníka a mydláře, koupil díky věnu v Kalištích dům číslo 9 s hostincem a obchodem a mohl se osamostatnit.

V roce 1858 se tam novomanželům narodil syn Isidor, který ale zemřel již v následujícím roce. V červenci roku 1860 se jim narodil druhý syn – Gustav Mahler. Krátce poté se odstěhovali do Jihlavy.