chřipka, výzkum, vakcína, virus

chřipka, výzkum, vakcína, virus | foto: Václav Pancer, MF DNES

V Třebíči léčí muže s prasečí chřipkou, druhý musel letecky do Prahy

  • 3
V třebíčské nemocnici léčili dva pacienty s prasečí chřipkou. Stav devětadvacetiletého muže však byl natolik vážný, že musel být letecky přepraven na anesteziologicko-resuscitační oddělení do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

"V pátek dopoledne byl muž transportován do Prahy," potvrdila mluvčí třebíčské nemocnice Simona Kafoňková. "Jeho stav nebyl moc dobrý," konstatovala mluvčí pražské Všeobecné fakultní nemocnice Petra Pekařová.

Druhý, o dva roky starší pacient, zůstává v třebíčské nemocnici. "Aktuální stav pacienta je stabilizovaný bez dramatické prognózy," poznamenala Kafoňková.

Muž ležící v třebíčské nemocnici byl přijat v neděli. Druhý pacient byl hospitalizován už minulou středu.

Případů je asi víc, než se ví

"Nárůst chřipky jako takové jsme v poslední době zaznamenali o více než padesát procent, dá se mluvit o počátku epidemického výskytu. V následujících dnech se dá očekávat příliv pacientů a propuknutí epidemie," upozornila krajská epidemioložka Alena Dvořáková.

Ne u všech pacientů se však zkoumá původce choroby. Nelze tak podle ní vyloučit, že případů prasečí chřipky je víc, než se ví.

"Mnohdy se toto onemocnění vyvíjí bez komplikací, proto není důvod ke zkoumání původce," konstatovala Dvořáková. Dodala, že v celorepublikovém měřítku převažuje právě kmen prasečí chřipky než té běžné.

Pozor na kliky i madla v MHD

A jakou zvolit prevenci? "Nyní je ještě možnost se očkovat, provádí to buď specializované očkovací centrum nebo praktičtí lékaři. Není však záruka, že bude očkování účinné, protože ochrana nastává za 10 až 14 dní po aplikaci vakcíny," podotkla epidemioložka.

Podle ní je potřeba dbát na časté mytí rukou a vyvarovat se místům, kde se shromažďuje hodně lidí. "Rovněž je potřeba připomenout, že k přenosu může dojít kontaktem i prostřednictvím klik, madel, zábradlí, tyčí v autobuse, přes nákupní vozíky a podobně," varovala Dvořáková.

Pokud člověka přece jen nemoc skolí, měl by zůstat doma, nepřecházet ji a tím zároveň nepřenášet infekci na ostatní. "Nejohroženější skupinou jsou staří lidé, osoby s chronickým onemocněním, těhotné ženy a kojenci, kterým v případě onemocnění hrozí závažné komplikace," uzavřela.