Planespotteři Miroslav Fousek (vlevo) a Jaroslav Vysoký patří ke komunitě,...

Planespotteři Miroslav Fousek (vlevo) a Jaroslav Vysoký patří ke komunitě, která se potkává u letišť. Takových aktivních fotografů je na Vysočině možná kolem desítky, ale jejich snímky sledují i tisíce lidí. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Lovci letadel. Ti, co hledí k nebi a nikdy neničí ploty u letišť

  • 0
Hodiny a hodiny čekají u letišť, aby tam pořídili snímky letounů, které nebývají moc často k vidění. Fotografie pak tihle nadšenci sdílí mezi planespottery. Před pár dny dorazili i do Náměště nad Oslavou.

Postávají podél letištních ploch, neustále ve střehu. Na rozdíl od laiků často vědí, jaký typ letadel přistává, prolétává nebo jde na vzlet. U sebe mívají hliníkové „štafle“, vydatnou svačinu a fotoaparáty s ­dlouhými objektivy. Říkají si planespotteři – lovci letadel.

Už řadu let se jejich skupinky schází také u vojenského letiště u Náměšti nad Oslavou. „Někdy je to čekání na celý den, pak se dozvíte, že letadlo, na které čekáte, nepřiletí, tak jedete domů. Druhý den ráno už jste zase zpět,“ líčí jeden z planespotterů, čtyřiatřicetiletý Jaroslav Vysoký z Jaroměřic nad Rokytnou.

K jeho nejlepším úlovkům patří snímky vrtulníku Mi24/35 s kamufláží Alien Tiger. „Během prvních dvou dnů vidělo mou fotku přes 20 tisíc lidí. Musel jsem ji ale týden držet pod pokličkou, abych neprozradil podobu vrtulníku před jeho oficiálním představením armádou. Na dobrých vztazích s leteckou základnou nám velice záleží,“ řekl Vysoký.

Hlavní je trpělivost a jídlo

Výsledkem vztahů založených na důvěře může být i to, že vojáci nechají fotografy letadel účastnit se prezentací určených pro média, jako při nynějším cvičení NATO Ample Strike. „Dostanete se za plot základny, tím jste blíž a uděláte lepší fotky,“ řekl Vysoký.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Čtení o zajímavých lidech, historických událostech, nevšedních akcích z celého Kraje Vysočina.

Jeho i kolegu Miroslava Fouska ze Želetic u Znojma z Náměště potěšily také snímky v tuzemsku méně vídaného amerického konvertoplánu Osprey, který se zde několikrát objevil. „Mám snímky tureckého Herkula C-130, řadu letounů F-16, polské Su-22... Když je cvičení, jezdívám na základnu fotit i denně. A během roku? Když se na jaře udělá lepší světlo, tak si sem jezdím pro radost fotit naše vrtulníky,“ říká Fousek.

K tabu mezi planespottery patří ničení plotů u letišť či porostů nebo parkování na nevhodných místech. „To se prostě nedělá, protože to poškozuje pověst celé komunity. Také často řešíme ukradené fotky: kolegův snímek se nedávno bez jeho vědomí objevil na ukrajinském fóru jako úvodní,“ líčí Vysoký.

Dvě věci jsou klíčové: trpělivost a jídlo. „I když plánujete, že jedete k letišti na hodinu, je dobré mít jídlo na celý den. Nevíte, jak dlouho se zdržíte,“ říká Vysoký s úsměvem.